Pożegnaliśmy "Halnego"

,,Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”
 (Ks. Jan Twardowski)

W piątek 31 stycznia 2014r., w Warszawie miały miejsce uroczystości pogrzebowe śp. Zdzisława Rachtana ps. ,,Halny”. Oddanego patriotę, człowieka z zasadami i przyjaciela pożegnali również członkowie delegacji Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie, kombatanci: Koła nr 1 Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w Olesznie, przedstawiciele władz Gminy Krasocin w osobie zastępcy wójta p. Jacka Sienkiewicza oraz Powiatu Włoszczowskiego w składzie: wicestarosta p. Dariusz Czechowski oraz członek Zarządu Powiatu p. Łukasz Karpiński.

Śp. Zdzisław Rachtan, ps. ,,Halny”, podporucznik w I Batalionie II Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej na zawsze pozostanie w pamięci nauczycieli i uczniów oleszyńskiej szkoły, wszystkich mieszkańców Oleszna, Chotowa oraz całego powiatu włoszczowskiego.

Zapamiętamy go jako przyjaciela naszej szkoły i uczestnika bitwy pod Chotowem, który do końca swojego długiego i jakże owocnego życia dbał o pamięć żołnierzy Armii Krajowej.

Nasza ,,mała ojczyzna” zawdzięcza mu swoją chwalebną historię z czasów II wojny światowej, którą wraz ze swoim dowódcą mjr ,,Nurtem” oraz towarzyszami broni napisał odwagą i poświęceniem pod sztandarem z bieli i czerwieni.

Cześć Jego Pamięci!

Ryszard Kowalczyk