Get Adobe Flash player

Dlaczego warto poznawać naszą małą Ojczyznę ?

 

Dwudziestego czwartego maja bieżącego roku klasa II Publicznego Gimnazjum w Olesznie wybrała się na wycieczkę. Jej celem było bliższe poznanie najciekawszych zakatków województwa świętokrzyskiego. Wycieczka ta była również uwieńczeniem naszych działań w ramach projektu O godzinie 8.00 pod szkołą czekał już bus, którym mieliśmy podróżować. Gdy wszyscy zajęli swoje miejsca, wyruszyliśmy ……………..

Pierwszą atrakcją było Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie. Powstało ono w wyniku przekazania państwu kolekcji zegarów słonecznych, przyrządów astronomicznych oraz biblioteki starodruków przez rodzinę Przypkowskich. Znanym przedstawicielem rodu był Jan Józef Przypkowski żyjący w latach 1707-1758. Był on profesorem astronomii i matematyki na Uniwersytecie Krakowskim, autorem kilku rozpraw astronomicznych oraz kalendarzy astrologicznych, wydawanych w latach 1729-1747. Tadeusz Przypkowski był jednym z kilku na świecie znawców zegarów słonecznych, był także ich wykonawcą, posiadłszy trudną sztukę obliczania i wykreślania zegarów ściennych. Ogromna kolekcja zegarów bardzo zadziwiła naszą klasę . Najbardziej podobał nam się zegar w kształcie armaty, która strzelała w samo południe. Duże wrażenie zrobiły na nas duże ilości przyrządów astronomicznych. Wszyscy uważnie słuchali opowiadania przewodnika o ich historii. W piwnicy znajdowała się winnica i wystawa fotografii.

Naładowani pozytywną energią udaliśmy się do Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Dowiedzieliśmy się tu, jak w dawnych czasach radzili sobie z codziennymi czynnościami nasi przodkowie. Muzeum rozpoczęło samodzielną działalność 1 stycznia 1977 roku . Rynek Tokarni charakteryzuje się niewielką ilością zabudowań oraz dużą liczbą drzew. Otaczają go domy z bramami do zagród przywiezione z takich miejscowości jak: Wąchock, Szydłów i Ćmielów. Zobaczyliśmy tu także, jak funkcjonowała dawna apteka z przełomu XIX i XX wieku. Na jej regałach znajdowały się liczne buteleczki, flakoniki i pudełeczka na zioła z napisami łacińskimi. Klimat dawnej apteki oddawały stare opakowania po mydłach, kremach, proszkach do zębów. Na stole tzw. „mensie” rozmieszczono wagę szlakową, naczynia na pijawki, pulpit z księgą do wypisywania recept oraz zabytkową oryginalną kasę.

Pięknym zabytkiem Tokarni był również barokowy kościół z Rogowa z 1763 roku. Jak dowiedzieliśmy się od przewodnika, do dziś co niedzielę odprawiane są w nim msze. Wszystkim jednak najbardziej podobały się ogromne wiatraki ustawione na wzgórzach. Przewodnik ciekawie opowiadając ich historię wprowadzał nas w nastrój panujący w czasach ich powstania. Zwiedzanie Tokarni zajęło nam około 4 godzin. Mimo ogromnego zmęczenia, wszyscy byli zadowoleni, że tak wiele mogli zobaczyć i usłyszeć w tym ciekawym miejscu, jakim było Muzeum Wsi Kieleckiej.

Kolejną atrakcją naszej wyprawy było Muzeum Diecezjalne w Kielcach. Wraz z panią przewodnik zagłębiliśmy się w historię rodziny Deskurów. Widzieliśmy listy oraz dokumenty podpisywane przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na wszystkich uczestnikach wycieczki rękopisy te zrobiły ogromne wrażenie. Następnie dowiedzieliśmy się , co przedstawiają obrazy wywieszone w jednym z pomieszczeń. Na własne oczy mogliśmy zobaczyć jedyną w Polsce ikonę w stylu gotyckim przedstawiającą Trójcę Świętą. Niestety część obrazu została zniszczona. Niespodziankę stanowił dla nas obraz przedstawiający Wniebowzięcie Matki Bożej, na tle którego- jak się okazało- widniało inne arcydzieło. Ksiądz, który był naszym przewodnikiem, wytłumaczył nam, że był to święty wskrzeszający nieżyjącego właściciela wsi.

Zmęczeni, ale „głodni” wrażeń udaliśmy się w kierunku Chęcin, aby zwiedzić tu sławny zamek. Weszliśmy na szczyt wzgórza, na którym usytuowana była ta stara budowla . Widok z niego był przepiękny.

To było niestety ostatnie miejsce, które mieliśmy zwiedzić. Wszyscy byliśmy pod dużym wrażeniem tego, co zobaczyliśmy. Z całą pewnością warto było być uczestnikiem tej wycieczki ;-)

Beniamin Czarnogórski, Emilia Kowalczyk, Michał Szczepański-

-uczniowie klasy II Publicznego Gimnazjum w Olesznie

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ