Podsumowanie projektu: "Zielona szkoła"

17 VI 2009 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie podsumowujące projekt „Zielona szkoła” realizowany w ramach Programu Integracji Społecznej.

Koordynatorem i pomysłodawcą była pani Teresa Siwek. Miejscem realizacji Łeba - jedna z najładniejszych i najczęściej odwiedzanych miejscowości nad Bałtykiem.  W projekcie brało udział 45 dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie i Szkoły Filialnej w Świdnie z klas I etapu kształcenia. Dzieci te obecnie chodzą do 2 szkół, ale w drugim etapie nauczania będą uczniami tej samej klasy. Wspólny pobyt na „Zielonej szkole” zintegrował grupę, nawiązały się przyjaźnie, co ułatwi tym dzieciom pokonywanie problemów związanych z przejściem do drugiego etapu kształcenia i „nowej szkoły”. Niewiele uczniów z tej grupy widziało dotychczas morze. Ponadto przebywanie poza domem dało dzieciom  możliwość sprawdzenia siebie w wielu nowych sytuacjach, usamodzielnienia się oraz przeżycia wspólnie z rówieśnikami wielkiej przygody.

Wychowawczynie: pani Halina Budzanowska, Zdzisława Kowalczyk i Teresa Siwek miały możliwość głębszego poznania swoich podopiecznych. W trakcie zajęć terenowych dzieci obserwowały zjawiska zachodzące w przyrodzie, cechy krajobrazu, zajęcia ludności, poznały gatunki flory i fauny, miejsca historyczne i związane z nimi wydarzenia oraz charakterystyczne zabytki i symbole dla tego regionu naszej Ojczyzny.

Połączono przyjemne z pożytecznym, bo mikroklimat tego miejsca przynosi korzyści dla zdrowia. Ten model kształcenia jest bardzo atrakcyjny, ale też niezmiernie kosztowny dla rodziców z naszego terenu. Zbyt niskie ich dochody nie pozwoliłyby na urzeczywistnienie zamierzeń, gdyby nie realizacja powyższego projektu i pokrycie kosztów pobytu dzieci z Programu Integracji Społecznej. Rodzice zaś finansowali podróż, wycieczkę do Trójmiasta i wszelkie atrakcje, których dzieciom nie brakowało. Jednak dla niektórych rodzin i ta dopłata okazała się trudna do uiszczenia. Z pomocą dla nich przyszedł miejscowy GOPS.

Dzieci zwiedziły Oceanarium, były w Słowińskim Parku Narodowym, zobaczyły wyrzutnię rakiet, spacerowały po wydmach, odwiedziły port jachtowy, jeździły melexami i odbyły rejs statkiem po morzu. Opiekunki organizowały też wiele konkursów z nagrodami.

W trakcie spotkania podsumowującego rodzice obejrzeli prezentację przybliżającą im pobyt dzieci na „zielonej szkole”. Każdy z nich otrzymał też pakiet zdjęć. Pamiątkowe zdjęcia dostali także Przewodniczący komisji konkursowej ds. oceny ofert w ramach Programu Integracji Społecznej pan Mirosław Łapot i Dyrektor szkoły pan Edward Karpiński. Rodzice podkreślali zadowolenie dzieci z udziału w projekcie i zaproponowali organizację takiej formy nauki także w przyszłości.

Organizatorki