Przedborski Park Krajobrazowy – ochrona przyrody i krajobrazu Prelekcja z edukacji ekologicznej i regionalnej

W dniu 17 listopada 2015 r. uczniowie klas: IV i V Szkoły Podstawowej w Olesznie uczestniczyli w prelekcji ekologicznej połączonej z pokazem multimedialnym, a dotyczącej  Przedborskiego Parku Krajobrazowego (PPK). O parku krajobrazowym jako jednej z form ochrony przyrody bardzo ciekawie opowiadał p. Dariusz Sommerfeld – pracownik PPK.

Przedborski Park Krajobrazowy powstał w 1988 r. Leży na terenie dwóch województw: świętokrzyskiego i łódzkiego. Ten park zajmuje teren naszej Gminy Krasocin. Największymi wartościami parku, decydującymi o jego atrakcyjności są m.in. malownicze i różnorodne krajobrazy, cenne przyrodniczo doliny Pilicy i Czarnej Włoszczowskiej, rozległe obszary podmokłe, bogata flora i fauna, obecność wielu punktów widokowych.

Na terenie Parku utworzono 5 rezerwatów przyrody i 1 w jego otulinie:

• Bukowa Góra (1959 r.): rezerwat leśny częściowy, ochroną objęty stary las bukowy porastający wapienne wzgórze,
  • Murawy Dobromierskie (1989 r.): rezerwat częściowy stepowy, ochroną objęte antropogeniczne nawapienne murawy kserotermiczne,
  • Piskorzeniec (1990 r.): rezerwat częściowy torfowiskowy, ochroną objęte torfowiska niskie, przejściowe i wysokie z reliktową florą i fauną,
  • Czarna Rózga (1996 r.): rezerwat leśny częściowy, ochroną objęty ekosystem wilgotnych lasów mieszanych,
  • Oleszno (1970 r. , w 2006 roku jego obszar powiększono do 260 hektarów): rezerwat leśny częściowy, ochroną objęte podmokłe lasy jesionowo – olszowe,
  • Ewelinów (2006 r.  w otulinie parku): ochroną objęte bogate runo lasu grądowego.

Jesteśmy dumni z tego, że tak blisko nas są malownicze krajobrazy – niemal niezmienione przez współczesną cywilizację. Zdobyte informacje o parku wykorzystamy na lekcjach przyrody czy podczas szkolnych, powiatowych, regionalnych konkursów ekologicznych.

Uczestnicy prelekcji