Zajęcia w oczyszczalni ścieków Oleszno – Kozia Wieś
Klasa III Publicznego Gimnazjum w Olesznie wspólnie z nauczycielką geografii p. Anną Resiak w czwartek, tj. 05.06.2014 r. zwiedzała oczyszczalnię ścieków Oleszno – Kozia Wieś. Informacje na temat procesów technologicznych oczyszczania ścieków przekazał nam p. Tomasz Grabiec, pracownik tej oczyszczalni.
Oczyszczalnia może przyjąć 280 metrów sześciennych ścieków na dobę. W chwili obecnej przyjmuje 100 metrów sześciennych ścieków na dobę i są to ścieki od mieszkańców Oleszna. Oczyszczalnia będzie przyjmować docelowo odpady również z Koziej Wsi, Woli Świdzińskiej i Chotowa, kiedy te miejscowości zostaną skanalizowane.
Oczyszczalnia ścieków Oleszno – Kozia Wieś to nowoczesna mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia w pełni zautomatyzowana. Steruje nią komputer przemysłowy.
Na podstawie informacji przekazanych przez p. Tomasza Grabca dowiedzieliśmy się
o procesach technologicznych oczyszczania ścieków, które w tej oczyszczalni odbywają się
w następującej kolejności:
- nieczystości trafiają do studzienki rozprężnej zwanej też studzienką wpływów ścieków,
- sito – piaskownik, gdzie oddzielane są większe nieczystości ścieków,
- osadnik wstępny, gdzie gęsta część zanieczyszczeń opada na dno,
- komora anoksyczna, ścieki zostają pozbawione tlenu,
- 4 komory napowietrzenia, gdzie jest zastosowane oczyszczanie biologiczne (bakterie + tlen),
- osadnik wtórny - osad opada na dno, a reszta jest przepompowywana z powrotem do osadnika i przechodzi przez prasę; osad o konsystencji gliny powstały w prasie wywożony jest na wysypisko we Włoszczowie.
Ponadto byliśmy w innych pomieszczeniach: biurowym gdzie znajduje się system nadzorujący (komputery) oraz w pomieszczeniu z dmuchawą i agregatem prądotwórczym i prasą do odwadniania osadów.
Pobyt w oczyszczalni uświadomił nam, że wody nie należy bezmyślnie marnować, ale maksymalnie ją wykorzystywać. Zmobilizował nas również do aktywnej postawy w działaniach na rzecz ochrony środowiska i przestrzegania przepisów ochrony środowiska. Dzięki tej nietypowej lekcji pogłębiliśmy naszą wiedzę o ekologii.
Ania i Ola z klasy III gimnazjum w Olesznie