Spotkanie z pisarką Beatą Ostrowicką

"Dziecko jest pergaminem szczelnie zapisanym drobnymi hieroglifami, których część tylko zdołasz odczytać, a niektóre potrafisz wytrzeć lub tylko zakreślić i własną wypełnić treścią."

Janusz Korczak

W ramach obchodów XX Jubileuszowego Tygodnia Kultury Języka Polskiego uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z popularną autorką książek dla dzieci i młodzieży - Beatą Ostrowicką. Pisarka jest urodzoną krakowianką, absolwentką filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pierwsze literackie kroki stawiała jeszcze podczas studiów. Debiutowała w 1995 roku i od razu została dostrzeżona przez krytykę – została laureatką sezonu wydawniczego 1994/1995 – IKAR 1995. Za „Niezwykłe wakacje” i „Eliksir przygód” otrzymała wyróżnienie Polskiej Sekcji IBBY. W 2000r. otrzymała również z ich rąk nagrodę za powieść dla młodzieży „Świat do góry nogami”. Książki Beaty Ostrowickiej odznaczają się fantazją, żywą akcją, wielowątkową fabułą i humorem. Jednak na szczególną uwagę zasługuje ostatnia, 21 książka autorki pt. „Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku”. To wzruszająca opowieść o wychowankach warszawskiego Domu Sierot i o ich ukochanym opiekunie, Januszu Korczaku – pedagogu, który poświęcił całe życie, broniąc praw dziecka i żądając ich równouprawnienia. Dzieci zainteresowała osobliwa dedykacja powieści, gdyż została ona poświęcona synom i mężowi autorki książki. Książka ta powstała na specjalne zamówienie, gdyż rok 2012 jest rokiem korczakowskim.

W trakcie spotkania pisarka opowiadała o swojej twórczości, etapach tworzenia książkowych postaci i o pierwowzorach swych bohaterów oraz o tym, skąd czerpie pomysły. Mali słuchacze mieli jedyną i niepowtarzalną okazję, aby dowiedzieć się kim jest Kuba i Hubercik, która z napisanych książek jest Jej ulubioną, czy od dzieciństwa Pani Beata chciała zostać pisarką, jak długo pisze się książkę.

Pani Ostrowicka ciekawie opowiadała o bohaterach jej książek i przeżywanych przez nich przygodach. Warto dodać, że spotkanie z pisarką odbyło się w ramach współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Krasocinie. Pisarka przyjechała aż z Krakowa na specjalne zaproszenie pani Aleksandry Klim. W podziękowaniu za złożoną wizytę autorka książek dla dzieci otrzymała kwiaty, zrobiliśmy również pamiątkowe zdjęcia. To było naprawdę ciekawe spotkanie.

Organizatorki