Jak obchodziliśmy Tydzień Kultury Języka Polskiego ?
Obchody przygotowane przez nauczyciela bibliotekarza i wychowawczynie świetlicy szkolnej miały na celu zwrócenie uwagi na priorytetową wartość języka ojczystego w procesie nauczania i wychowania, na umiejętność poprawnego posługiwania się językiem ojczystym, wskazanie złożoności struktur językowych i pokazanie, że opanowanie ich jest prawdziwym wyznaniem i powodem do dumy.
Służyły temu następujące inicjatywy:
- Przeprowadzenie dyktanda szkolnego dla chętnych uczniów z klas IV- VI. Najlepszą znajomością ortografii wykazali się następujący uczniowie:
- Marta Budzowska, kl. VI
- Kinga Klim, kl. VI
- Anita Gruczek, kl. VI
- Dyktando pisali także uczniowie gimnazjum. Mistrzem ortografii została Marta Błażejewicz, kl. IIIb. Kolejne miejsca zajęły: Katarzyna Wójcikowska, kl. III b, Aleksandra Prokop, kl. II .
- Zorganizowanie konkursu językowego „Z polszczyzną za pan brat” dla klas IV- VI. Do testu konkursowego przystąpiło 21 osób. Najlepszą sprawnością językową wykazali się:
- „Z polszczyzną za pan brat” dla klas I – III gimnazjum. W konkursie wzięło udział 39 osób, wśród gimnazjalistów najwyższą sprawność językową zaprezentowały w swych pracach uczennice:
- Żaneta Lis, kl. II
- Aleksandra Prokop, kl. II
- Agnieszka Lis, kl. III
- Dla najmłodszych zorganizowano w świetlicy szkolnej warsztaty literacko- plastyczne. Brali w nich udział uczniowie klasy „0” oraz chętne osoby z klas I-III. Zadaniem uczestników warsztatów było namalowanie bohatera z ulubionej baśni. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, ponieważ spotkał się z dużym zainteresowaniem dzieci oraz ich rodziców. Prace dzieci zostały wyeksponowane na wystawce na świetlicy szkolnej.
Mamy nadzieję, że zmagania z językiem ojczystym w różnych formach staną się tradycją szkoły.
Organizatorki:
Jolanta Lichosik
Bogusława Tkaczyk-Omasta
Anna Mietelska