Kleszcz mały czy duży – nic dobrego nie wróży
W naszej szkole realizowany był program zapobiegania chorobom przenoszonym przez kleszcze na człowieka: „Kleszcz mały czy duży – nic dobrego nie wróży”. W programie uczestniczyło 28 uczniów. Koordynatorami programu byli p. Mariola Kamińska, p. Andrzej Kowalczyk oraz p. Ewa Deska.
Lasy, parki oraz działki wydają się szczególnie niebezpieczne w czerwcu i w lipcu, a więc wówczas, gdy same kleszcze są najbardziej aktywne. Zachorowania na boreliozę wywołaną przez kleszcze nadal znacząco rosną. Jedynym objawem, o którym można powiedzieć, że jest typowy dla boreliozy jest rumień wędrujący, który pojawia się w okresie od jednego do trzech tygodni po ukąszeniu przez kleszcza. Testy stosowane w celu postawienia diagnozy dotyczącej boreliozy to: test ELISA, test Western-blot, test PCR, test Real-Time PCR. Najbardziej typowa terapia trwa od trzech do czterech tygodni i koncentruje się na podawaniu antybiotyku zwalczającego bakterie w połączeniu z lekami wspierającymi układ immunologiczny.
Głównymi celami projektu było : zmniejszenie liczby zachorowań na choroby przenoszone przez kleszcze na człowieka, edukacja młodzieży w zakresie profilaktyki chorób wywoływanych przez kleszcze, zaktywizowanie środowisk szkolnych do działań edukacyjnych dotyczących chorób odkleszczowych, promowanie szczepień ochronnych jako skutecznej metody profilaktyki kleszczowego zapalenia opon mózgowych i mózgu oraz innych sposobów profilaktyki chorób.
Przeprowadzono zajęcia edukacyjne z młodzieżą na temat: sytuacji epidemiologicznej chorób odkleszczowych w Polsce, chorób przenoszonych przez kleszcze na człowieka i sposobów profilaktyki chorób, sprawdzono wiedzę zdobytą przez młodzież w ramach programu poprzez udział w konkursach oraz testach wiedzy o tematyce profilaktyki chorób odkleszczowych, motywowano młodzież i rodziców do szczepień przeciwko kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych i mózgu.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Włoszczowie zorganizowała konkurs: „ Kleszcz mały czy duży - nic dobrego nie wróży”. Praca Ilony Perz została uhonorowana drugim miejscem, Kinga Klim i Marta Budzowska otrzymały wyróżnienia. Oprócz dyplomu nasze uczennice otrzymały nagrody książkowe.