Konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną

Palma to kolejna tradycja w naszym kalendarzu szkolnym. Towarzyszy świętom wielkanocnym od bardzo dawna. Obecna była nawet w czasach PRL, choć wtedy traktowano ją jako element twórczości ludowej. Ale tradycja się utrzymała i trwa po dziś dzień. Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. W trzpień palmy wplata się również bukszpan, barwinek, borówkę, cis, i przybierają jeszcze kolorowymi wstążeczkami i suszonymi lub sztucznymi kwiatkami.

Z palmami wielkanocnymi wiąże się wiele ludowych zwyczajów i wierzeń: poświęconą palmę wkłada się za święty obraz lub przybija nad drzwiami wejściowymi, aby chroniła ludzi, zwierzęta, domy, pola przed ogniem i wszelkim złem. Poświęcone palmy wystawiane podczas burzy w oknie chronią dom przed piorunem, wysoka palma przyniesie jej twórcy długie i szczęśliwe życie, piękna palma sprawi, że dzieci będą dorodne.

W tym roku p. Teresa Siwek  zorganizowała konkurs na palmę wielkanocną w klasach I - III. Ideą konkursu było nie tylko podtrzymanie tradycji, ale także zacieśnienie więzi rodzinnych poprzez wspólną pracę całej rodziny przy jej wykonywaniu. Oczywiście nasza społeczność nas nie zawiodła. Palmy przyniesione na konkurs pokazały niezwykłą pomysłowość wykonawców, wiele umiejętności oraz zmysł artystyczny.

Komisja miała trudne zadanie. Ostatecznie należało zdecydować o przyznaniu nagród i wyróżnień. Otrzymali je:

I miejsca ex aequo: Anna Gacia i Nikola Picheta (kl. IA),

II miejsca ex aequo: Kacper Mikołajczyk i Dominik Kowalczyk (kl. IA),

III miejsca ex aequo Dawid Domoradzki, Joanna Nowicka, Dawid Szyndler i Patrycja Klim (kl. IA), Oliwia Stachura, Błażej Raczyński, Patryk Grygiel (kl. IB), Kacper Bernacki, Zuzanna Kowalczyk, Sebastian Mazur (kl. II), Bartosz Kisiel, Julia Amanda Kowalczyk (kl. III).

Wyróżnienia otrzymują: Iza Lichosik, Kamila Kowalczyk, Paweł Marcinkowski, Kasia Kapelska, Piotr Macander, Olga Barcińska, Bartek Stolarczyk, Patrycja Kościołek, Seweryn Dzięcioł, Dawid Pękala, Igor Piec, Mateusz Omasta.

Wszystkim życzymy zdrowych, wesołych i pogodnych świąt Wielkanocnych.