Żołnierska piosenka w Olesznie
W dniu 20 maja 2013 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Olesznie odbył się II Powiatowy Festiwal Piosenki Żołnierskiej i Partyzanckiej. W konkursie wzięło udział 14 uczestników ze szkół podstawowych i publicznych gimnazjów z terenu powiatu włoszczowskiego. Występy młodych wykonawców oceniała komisja konkursowa w składzie: p. Jolanta Tyjas - dyrektor PCKR we Włoszczowie, p. Urszula Robak - współpracująca z Domem Kultury we Włoszczowie w charakterze instruktora i jednocześnie była chórzystka chóru „Voce Angeli” z Krakowa oraz p. Anna Wójcik - solistka zespołu „Melodia” z Oleszna pełniąca rolę przewodniczącej festiwalowego jury. Tegoroczna - druga już edycja festiwalu, cieszyła się dużym zainteresowaniem, zarówno wśród młodzieży z poszczególnych szkół, jak również władz samorządowych powiatu, policji oraz lokalnych organizacji kombatanckich. Wśród zaproszonych gości pojawili się: Starosta Włoszczowski, p. Zbigniew Matyśkiewicz, kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Obywatelskich Powiatu Włoszczowskiego, p. dr Robert Ślęzak, reprezentująca Wójta Gminy Krasocin - kierownik Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Krasocinie - p.Irena Kuśmierczyk, oraz dzielnicowy Gminy Krasocin asp. Marcin Suchacki.
Organizacje kombatanckie reprezentowane były w osobach: prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - Koło w Olesznie, p. Henryka Foltyna, prezesa Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych - Koło w Olesznie, p. Stanisława Kowalczyka, prezesa Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Byłych Więźniów Politycznych - Koło w Olesznie, p. Jana Stępnia. Obecni byli także: p. Jan Mazur ze Świdna oraz p. Czesław Kowalczyk i Władysław Włodarczyk z Krasocina.
Festiwal rozpoczął się solowym występem uczennicy klasy czwartej Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie Katarzyny Szczepańskiej piosenką ,,Elegia o chłopcu polskim.”
Po występach wszystkich uczestników Festiwalu werdykt komisji odczytała p. Jolanta Tyjas, która doceniła bardzo dobre przygotowanie i wysoki poziom umiejętności wszystkich uczestników. Podkreśliła zaangażowanie opiekunów, którzy wybrali dla swoich podopiecznych często trudne, aczkolwiek przepiękne pieśni żołnierskie. Zwróciła również uwagę na nastrojową dekorację przygotowaną przez nauczyciela plastyki ZPO w Olesznie- p. Andrzeja Kowalczyka.
Laureatami w kategorii szkoły podstawowe zostali:
1. miejsce: Eliza Gacia – Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Olesznie; piosenka pt. ”Miejcie nadzieję”.
2. miejsce: Magdalena Rajek – Szkoła Podstawowa im. Hetmana Stefana Czarnieckiego w Czarncy; piosenka pt. „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”.
3. miejsce: Weronika Woś – Szkoła Podstawowa im. Prymasa Tysiąclecia w Mieczynie; piosenka pt. „Biały Krzyż”.
Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali:
- Iwona Piech – Szkoła Podstawowa im. Jana Brożka w Kurzelowie; piosenka pt. „Powrócisz tu”,
- Weronika Wasela – Zespół Przedszkolno- Szkolny w Dobromierzu; piosenka pt. „Gdzie są chłopcy z tamtych lat”.
Laureatami w kategorii szkoły gimnazjalne zostali:
1. miejsce: Natalia Gacia – Publiczne Gimnazjum w Olesznie; piosenka pt. „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”.
2. miejsce: Katarzyna Sobczyk – Publiczne Gimnazjum w Kurzelowie; piosenka pt. „Żeby Polska była Polską”.
3. miejsce: Sandra Mikołajczyk – Publiczne Gimnazjum w Dobromierzu; piosenka pt. „Major Ponury”.
Jury postanowiło wyróżnić w tej kategorii:
- Kingę Wolniewicz – Publiczne Gimnazjum w Kluczewsku, piosenka pt. „ Polskie kwiaty”,
- Paulinę Barańską – Publiczne Gimnazjum w Krasocinie. piosenka pt. „ Polskie kwiaty”.
Pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe otrzymali również pozostali uczestnicy festiwalu:
- Oliwia Cygan - Szkoła Podstawowa w Krasocinie,
- Magdalena Bąkiewicz - Szkoła Podstawowa w Czarncy,
- Martyna Dobosz- Szkoła Podstawowa w Czostkowie,
- Aleksandra Drej - Publiczne Gimnazjum w Kluczewsku.
Poza konkursem wystąpiły:
- Izabela Staszczyk i Natalia Żal z Publicznego Gimnazjum w Kluczewsku
Wspaniały nastrój towarzyszący zmaganiom wokalnym uczestników udzielił się również naszym kombatantom: Henrykowi Foltynowi i Stanisławowi Kowalczykowi, którzy wierszem i piosenką dopingowali wszystkich uczestników festiwalu.
Nagrody laureatom wręczyli: Starosta Włoszczowski Zbigniew Matyśkiewicz, kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Obywatelskich Powiatu Włoszczowskiego, p. Robert Ślęzak, Irena Kuśmierczyk - kierownik ZOPO w Krasocinie oraz dyrektor ZPO w Olesznie p. Zofia Marcinkowska. Publiczność nagrodziła wszystkich wykonawców rzęsistymi brawami, pragnąc im podziękować za wspaniałe interpretacje jakże popularnych piosenek śpiewanych przez kolejne pokolenia żołnierzy i partyzantów walczących na polskiej i obcej ziemi.
Po wręczeniu nagród i gali finałowej laureatów festiwalu głos zabrał Starosta Włoszczowski, pan Zbigniew Matyśkiewicz, który ocenił festiwalowe zmagania bardzo wysoko. Podkreślił fakt, iż cała ziemia świętokrzyska i włoszczowska jest ,,skropiona krwią” poległych i rannych partyzantów z okresu II wojny światowej. Dlatego uważa, że takie wydarzenia o charakterze patriotycznym, jak dzisiejszy festiwal, są doskonałym sposobem opowiadania historii nie tylko powiatu włoszczowskiego, ale w ogóle historii czasów wojny, wśród dzieci i młodzieży poprzez treści zawarte w piosenkach żołnierskich. Dodał również, iż Starostwo Powiatowe, które reprezentuje, jest żywo zainteresowane w budowaniu pamięci historycznej wśród mieszkańców całego powiatu włoszczowskiego.
Fundatorami atrakcyjnych nagród książkowych oraz poczęstunku dla zaproszonych gości, opiekunów i uczestników festiwalu byli: Starostwo Powiatowe we Włoszczowie, Urząd Gminy Krasocin oraz Rada Rodziców ZPO w Olesznie. Pomysłodawcą imprezy jest Andrzej Kowalczyk, nauczyciel ZPO w Olesznie, jednocześnie radny Powiatu Włoszczowskiego, któremu w organizacji pomogły: Starostwo Powiatowe we Włoszczowie i dyrektor ZPO w Olesznie p. Zofia Marcinkowska.
Ostatnim akcentem II Powiatowego Festiwalu Piosenki Żołnierskiej i Partyzanckiej - Oleszno 2013 było złożenie wiązanki kwiatów od władz Starostwa Powiatowego we Włoszczowie oraz Dyrekcji Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie pod tablicą poświęconą partyzantom Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, biorącym udział w bitwie pod Olesznem w dniu 26 lipca 1944 roku.
W imieniu organizatorów pragniemy podziękować wykonawcom oraz opiekunom za trud włożony w przygotowanie do festiwalu i życzyć dalszych sukcesów.
Dziękujemy również fundatorom nagród za wsparcie tej uroczystości, a zaproszonym gościom za uświetnienie naszej imprezy. Już dziś pragniemy zaprosić młodzież z całego powiatu włoszczowskiego do udziału w trzeciej edycji naszego festiwalu w przyszłym 2014 roku.
Organizatorzy