Get Adobe Flash player

Odkrywamy swoją małą Ojczyznę

24.09. 2008 roku odbyła się wycieczka, na którą wybrali się uczniowie gimnazjum wraz z opiekunami: p. T. Szczepańską, p. E. Deską, p. M. Deską. Wyjazd związany był z realizacją projektu: „Odkrywany swoją małą Ojczyznę” finansowanym z poakcesyjnego programu wsparcia obszarów wiejskich.

Celem naszej wyprawy było poszerzenie wiedzy o naszym regionie poprzez zwiedzanie okolicznych muzeów. Swoją edukację zaczęliśmy od obejrzenia eksponatów w Muzeum Zegarów w Jędrzejowie. Było ich naprawdę dużo. O historii rodziny Przypkowskich - patronów Muzeum- opowiedział nam przemiły pan Bartek. Następnie udaliśmy się do skansenu w Tokarni. Tam znajduje się Muzeum Wsi Kieleckiej, a w nim zabytkowe obiekty przeniesione z różnych miejscowości regionu świętokrzyskiego. Oglądaliśmy wiejskie „chałupy” i przekonaliśmy się , jak dawniej wyglądało życie ludzi. Zabawnym akcentem zwiedzania była konieczność zakładania specjalnego obuwia ochronnego. Na pewno nikt z nas nie zapomni o „kapcio- butach”, które bardzo się ślizgały po podłodze i spadały nam z nóg. Ostatnim punktem naszej wyprawy było zwiedzanie Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach. Dowiedzieliśmy się tam, że Muzeum zostało założone w 1964 r., w 100. lecie urodzin Stefana Żeromskiego. W gimnazjum, oprócz Stefana Żeromskiego, uczyli się również inni pisarze polscy, m. in. Adolf Dygasiński, Bolesław Prus i Gustaw Herling-Grudziński. W zbiorach Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego znajdują się rękopisy utworów pisarza, jego listy, dedykacje oraz dokumenty i fotografie związane z nauką w Męskim Gimnazjum Rządowym w Kielcach. W zbiorach znajdują się również dokumenty i przedmioty kultury materialnej z lat pobytu Stefana Żeromskiego w Kielcach, np.: świadectwa szkolne z klasy III i klasy VIII, kartka z dziennika lekcyjnego, dwadzieścia fotografii kolegów szkolnych z dedykacjami z lat 1864-1867, mundur uczniowski Męskiego Gimnazjum Rządowego, drewniany tornister pisarza.

Po tak wyczerpującej lekcji historii w terenie, zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domu. Wiedza zdobyta w ten sposób na długo zostanie w naszej pamięci.

Agata Kowalczyk

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ