Kolejna edycja "Wielkiego czytania w Olesznie"

„Gdy się ktoś zaczyta, zawsze albo się czegoś nauczy,
albo zapomni o tym co mu dolega, albo zaśnie –
w każdym razie –
wygra”.

Henryk Sienkiewicz

Późnym popołudniem 6 października w Zespole Placówek Oświatowych w Olesznie odbyła się II edycja „Wielkiego czytania w Olesznie” przygotowana przez panie Teresę Siwek i Jolantę Lichosik.

Tym razem czytaliśmy utwory Henryka Sienkiewicza w związku z tym , że rok 2016 został ogłoszony Rokiem Sienkiewiczowskim.

W bieżącym roku , w dniu 2 września uczniowie ZPO w Olesznie brali już udział w akcji „Narodowe czytanie” organizowanej pod patronatem Pary Prezydenckiej.

Zorganizowaliśmy dodatkowo „Dzień głośnego czytania”, a także biwak z książką , do którego włączyliśmy społeczność lokalną. Wszystkie działania miały na celu podniesienie poziom czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijanie kultury języka polskiego.

Tym razem na nasze zaproszenie odpowiedzieli znakomici goście: zastępca wójta gminy Krasocin - p. Jacek Sienkiewicz, ksiądz prefekt Jarosław Kowal, sołtys Oleszna - p. Małgorzata Skwarek, przedstawicielka zespołu ludowego „Melodia” - p. Bożena Cierpica oraz przewodnicząca Rady Rodziców - p. Ewa Kowalczyk. Wśród czytających i słuchaczy znaleźli się nauczyciele, rodzice oraz uczniowie.

Aby przybliżyć publiczności postać Henryka Sienkiewicza, dwóch uczniów z klasy III b odtworzyło wywiad przeprowadzony z pisarzem w 1916 roku.

Wielkie Czytanie fragmentem „Latarnika” rozpoczęli: p. Dyrektor Zofia Marcinkowska i p. Jacek Sienkiewicz. Przy tej okazji zastępca wójta podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat noweli. Zwrócił uwagę słuchaczy na aktualność przesłania „Latarnika” we współczesnym świecie ogarniętym emigracją oraz emocje, jakie wywołuje ten utwór. Pan Sienkiewicz wspominał także czasy pobytu w wojsku, gdzie poznał pewnego Litwina, który nauczył go inwokacji z „Pana Tadeusza” w języku litewskim. Ku zaskoczeniu wszystkich, nasz Gość wyrecytował fragment Inwokacji w tym języku. Publiczność usłyszała także rodzinną anegdotę o tym, jak dziadek pana Sienkiewicza spotkał się ze sławnym pisarzem i wspólnie próbowali dociec rodzinnych koligacji. Osobiste refleksje pana Wójta bardzo zaciekawiły uczestników spotkania, wszyscy słuchali jego wystąpienia w niezwykłym skupieniu.

Następnie usłyszeliśmy fragment „Potopu” dotyczący obrony Częstochowy w wykonaniu księdza prefekta Jarosława Kowala.

Najmłodszym uczestnikom spotkania p. sołtys Oleszna- Małgorzata Skwarek przeczytała „Bajkę” pouczającą o tym ,że ze wszystkich wartości danych człowiekowi najważniejsze jest dobro. Z kolei p. Bożena Cierpica- przedstawicielka zespołu „Melodia” znakomicie zinterpretowała „Sabałową bajkę ” napisaną góralską gwarą. Potem publiczność przeżywała losy biednego, ale niezwykle zdolnego chłopskiego dziecka słuchając „Janka Muzykanta” w wykonaniu p. Anny Lichosik - bibliotekarki Gminnej Biblioteki Publicznej w Krasocinie - Filia w Olesznie oraz p. Jolanty Lichosik- nauczyciela bibliotekarza naszej szkoły.

W dalszej części emocjonalny fragment „W pustyni i w puszczy” dotyczący choroby Nel, świetnie zinterpretowali p. Teresa Szczepańska oraz jej uczniowie: Maja Mikołajczyk i Karol Siwek. Następnie p. Ryszard Kowalczyk - nauczyciel historii, p. Aneta Łapot oraz gimnazjalista - Damian Marcinkowski odtworzyli po mistrzowsku scenę pojedynku Wołodyjowskiego z Kmicicem ze słynnym zdaniem: „Kończ…waść!..wstydu…oszczędź!...”, czytając fragmenty powieści pt. „Potop”.

Usłyszeliśmy także fragmenty powieści „Ogniem i mieczem” czytane przez Katarzynę Szczepańską - uczennicę klasy III gimnazjum. Następnie fragment z powieści „Krzyżacy” opisujący scenę, w której Danuśka ratuje Zbyszka od śmierci przeczytała p. Ewa Kowalczyk. Na zakończenie p. Martyna Patyńska wraz z synem Bartłomiejem - uczniem klasy VI odtworzyli ucieczkę Ligii przed Winicjuszem , czytając fragment powieści pt. „Qvo vadis”.

Najuważniejszym słuchaczom, którzy udzielili prawidłowych odpowiedzi na zagadki ze znajomości treści utworów wręczono słodkie upominki.

Czytanie urozmaicały przerywniki muzyczne. W prawdziwy zachwyt wprawili publiczność Kasia Szczepańska i p. Piotr Mikuła - nauczyciel muzyki, którzy znakomicie zaśpiewali „Dumkę na dwa serca” z filmu „Ogniem i mieczem”. Szkolny chór wykonał „Balladę o małym rycerzu”, a dzieci z klasy III b piosenkę w hołdzie Henrykowi Sienkiewiczowi. Czytaniu utworów towarzyszyła prezentacja multimedialna poświęcona wielkiemu pisarzowi, przygotowana przez p. Aldonę Kowalczyk.

Na koniec p. Dyrektor - Zofia Marcinkowska wraz z nauczycielem plastyki - p. Andrzejem Kowalczykiem rozstrzygnęli ogólnoszkolny konkurs plastyczny „Twórczość Henryka Sienkiewicza”, wręczając zwycięzcom dyplomy i nagrody. Z ponad pięćdziesięciu prac wybrano kilkanaście najlepszych, które posłużyły za dekorację. Uczniowie z kl. IV a przedstawili jeszcze ciekawostki z życia noblisty i w ten sposób wszyscy otrzymali już pełną wiedzę o autorze powieści pisanych „ku pokrzepieniu serc”.

Prowadząca imprezę. p. Teresa Siwek podziękowała uczestnikom za udział w imprezie i wyraziła przekonanie, że wieczór z książkami Henryka Sienkiewicza w miłym towarzystwie zaproszonych gości był źródłem niezapomnianych wrażeń.

Sponsorami nagród książkowych i słodkich upominków byli: p. Antoni Drej - Radny Gminy Krasocin oraz Państwo Renata i Mirosław Dachowscy.

Zobacz zdjęcia z imprezy

Jolanta Lichosik