Czerwone światło dla przemocy

W dniach 27.04.09 – 15.05.09 w Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie odbyły się Szkolne Dni Profilaktyki pod hasłem: "Czerwone światło dla przemocy w naszej szkole", podczas których, zostały podjęte liczne działania zapobiegawcze. Zadania podejmowane w każdym tygodniu skupiały się wokół konkretnego hasła:

• I tydzień: Znam swoje prawa – nie rób mi krzywdy - przebiegał wokół zagadnienia krzywdzenia dziecka.
  • II tydzień: Doświadczam przemocy - mam prawo do pomocy- był tygodniem spotkań ze specjalistami w zakresie udzielania fachowej pomocy dziecku krzywdzonemu.
  • III tydzień: Życzliwością zabijmy agresję - był podsumowaniem działań i miał na celu uświadomienie wagi życzliwości w zwalczaniu zachowań agresywnych.

27.04.05 uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych: „Stop uzależnieniom”. Warsztaty zostały poprowadzone przez: p. Katarzynę Tłuścik oraz Martę Kosmalę - profilaktyczki pracujące w Kieleckim Stowarzyszeniu „Nadzieja Rodzinie”.

27.04.09 został ogłoszony konkurs plastyczny pod hasłem: Nie rób mi krzywdy - mam swoje prawa. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Uczniowie wykonali ponad 50 prac plastycznych, spośród których 10 zostało nagrodzonych oraz 7 wyróżnionych. Wszystkie te prace wzbogaciły gazetki ścienne świetlicy szkolnej.

W tygodniu pod hasłem: Doświadczam przemocy - Mam prawo do pomocy, uczniowie klasy IV SP uczestniczyli w spotkaniu z p. Tomaszem Bugajnym – kuratorem sądowym. Podczas pogadanki dowiedzieli się, czym jest agresja i jakie są konsekwencje zachowań agresywnych. Mieli również możliwość poznania specyfiki pracy kuratora sądowego.

08.05.09 Uczniowie szkoły, nauczyciele oraz rodzice obejrzeli wzruszający spektakl profilaktyczny pt. „Samotny, bo niekochany”, przygotowany przez uczniów klasy III SP pod kierunkiem wychowawczyni p. Iwony Kwacy. Wszyscy ze wzruszeniem przyjęli smutny, lecz prawdziwy przekaz przedstawienia, w którym mały chłopiec pośród tłumu ludzi oraz dostatku finansowego doświadcza uczucia samotności.

04.05.09 – 08.05.09 uczniowie uczestniczyli w projekcji filmów wychowawczo - profilaktycznych na temat zachowań agresywnych. Uczniowie obejrzeli dwa filmy: pt. Przemoc i Agresja - jak się im przeciwstawić, oraz Powstrzymać Agresję. Po projekcji została zainicjowana dyskusja na temat konstruktywnych sposobów radzenia sobie z agresją, uczniowie aktywnie włączyli się w dyskusję.

Ostatni tydzień podsumowujący tegoroczne działania profilaktyczne miał na celu uświadomić uczniom rolę życzliwości w zwalczaniu zachowań agresywnych.

11.05.09 ogłoszony został konkurs Najżyczliwszy Uczeń Szkoły. Zwycięzcą została uczennica klasy II Dagmara Kałuzińska.

15.05.09 uruchomiona została Poczta Życzliwości. 15 maja jest szczególnym dniem w naszym kraju, ponieważ w tym dniu obchodzone jest Polskie Święto Niezapominajki. Dzień, w którym wszyscy Polacy powinni pamiętać o bliskich, przyjaciołach, znajomych, przyrodzie. Uczniowie szkoły podczas zajęć świetlicowych wykonali niezapominajkowe kartki, które zostały wrzucone do specjalnie zrobionej niezapominajkowej skrzynki pocztowej.

Redakcja