Sprzątanie Świata - Polska 2023

Już po raz 30 w ramach akcji
„Sprzątanie świata – Polska 2023”
posprzątaliśmy najbliższe otoczenie

W bieżącym roku szkolnym w dniu 15 września 2023 r. już po raz trzydziesty spotkaliśmy się aby wziąć udział w akcji „Sprzątanie Świata – Polska”.
Tę ogólnoświatową akcję „Sprzątanie Świata” Clean up the Word (Klim ap, te łorld) przeniosła do Polski Mira Stanisławska – Meysztowicz. Urodziła się w Polsce a mieszka w Australii. Tu w Australii zrodziła się idea tej akcji, którą zorganizował żeglarz Jan Kiernan. Pierwsza międzynarodowa akcja „Sprzątanie Świata” odbyła się w 1993r. „Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Tegoroczna 30 akcja odbywała pod hasłem „Sprzątanie świata ŁACZY LUDZI”. Czas powiedzieć głośno: wszystkie śmieci, na całym świecie są nasze; te porzucone przez człowieka w naturze i te posprzątane przez człowieka. Innych śmieci na naszej Planecie nie ma. W naszych działaniach nie powinno chodzić o to, aby cały czas sprzątać, ale o to aby śmiecący przestali śmiecić.

Uczniowie klasy VI wspólnie z harcerzami przygotowali scenkę teatralną pt. „Proces w sprawie śmieci”. Odtwórcy tej scenki zastanawiali się nad tym, co robić z rosnąca górą śmieci? Na tej „rozprawie” usłyszeliśmy, jakie mogą być skutki nieodpowiedniego postępowania z odpadami. Oskarżeni ( mieszkaniec miasta oraz mieszkaniec wsi – zostali przyłapani na wyrzucaniu śmieci do lasu oraz spalaniu odpadów w domowych piecach) zostali uznani za winnych, gdyż nie wolno zaśmiecać lasów i tworzyć dzikich wysypisk. Zabrania się także spalania w domowych piecach tworzyw sztucznych. Zarówno jedno, jak i drugie działanie powoduje niszczenie naszej planety.
Na korytarzu szkolnym przygotowano gazetkę informacyjną na temat tej akcji. Poszczególnym klasom przydzielono rejony do sprzątania. W tym roku pozbieraliśmy butelki szklane i plastikowe, oraz inne opakowania z papieru czy plastiku na górce Lednicy, poboczach ulic: Szkolnej, Słonecznej, Partyzantów. Zebrane przez nas szkło, plastik, papier w odpowiednich zakładach poddane zostaną recyklingowi, a pozostałe trafią na legalne wysypisko śmieci.

Organizatorem i koordynatorem tej ekologicznej akcji w naszej szkole jest p. Anna Resiak.

Dh Małgorzata Kowalczyk