Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Udział w akcji „Szkoła Pamięta”

„Jeżeli jakiś naród zapomina o swoich bohaterach albo próbuje ich pomniejszać, zamiast otaczać czcią i wdzięcznością, sam skazuje się na to, żeby być małym i trwożliwym narodem i traci zmysł bronienia się przed wszystkim, co obce i wrogie.”

Sigrid Undset, „Krzak gorejący”

Plakat akcji: Szkoła PamiętaUczniowie i harcerze Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie w dniach 23-30 października 2020 r. w ramach akcji „Szkoła Pamięta”- edycja 2020:

 1. Opracowali w formie prezentacji wykaz miejsc pamięci po najbliższej okolicy: Szlakiem oddziałów: „MARCINA”(majora Mieczysława Tarchalskiego) i „ NURTA” (majora Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego). Można go wykorzystać jako przewodnik na trasie rajdu pieszego lub rowerowego: Oleszno – Kozia Wieś – Chotów – Oleszno.
 2. Uporządkowali w ramach akcji Sprzątanie Świata – Polska 2020 (która w naszej szkole odbyła się we wrześniu):
  1. groby poległych partyzantów AK na Cmentarzu Parafialnym w Olesznie,
  2. tereny wokół pomników:
   • przy ul. Przedborskiej, który upamiętnia zwycięską bitwę pod Olesznem oddziału NSZ porucznika „Żbika”- Władysława Kołacińskiego wspieranego przez oddział AK mjr „Marcina”- Mieczysława Tarchalskiego z niemieckimi oddziałami SS w dniu 26.07.1944 r.,
   • przy drodze z Koziej Wsi na Rudkę upamiętniający zwycięski bój w dn. 08.09.1944 roku przez oddział AK dowodzony przez kapitana Franciszka Pieniaka ps. „Przebój” dowódcę II/74 pp AK Baonu „Wojna”,
   • w Chotowie upamiętniający bój partyzantów AK z Niemcami w dniu 30.10.1944 r. Walka stoczona pod Chotowem była ostatnią z udziałem majora Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta” na ziemi włoszczowskiej,
   • Grób nieznanego partyzanta ps. „Kruk” (1921 – 1943), żołnierza Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW). Poległ on w lesie Kozia Wieś w dniu 06 sierpnia 1943 roku.
 3. Zapalili znicze na grobach poległych partyzantów, pomnikach z okazji 76 rocznicy bitwy pod Chotowem oraz na grobach zmarłych „ PRZYJACIÓŁ SZKOŁY”, nauczycieli, tablicy pamiątkowej na budynku Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie - poświęconej pamięci partyzantów oddziału Armii Krajowej mjr Mieczysława Tarchalskiego „Marcina”, poległych w boju z hitlerowcami pod Olesznem w dniu 26 lipca 1944 r.

Pamięć o bohaterach w tym również tych z czasów wojny powinna być naturalną częścią naszej codzienności bo stanowi fundament naszej tożsamości narodowej. Ta pamięć przedłuża ich żywot i dzięki nam istnieją oni nadal. Oddanie im hołdu za ich pracę i wkład w nasze dziedzictwo to jedno, ale sama pamięć o nich daje również nam konkretne korzyści.

Analiza ich dorobku i doświadczeń jest bezcenną skarbnicą wiedzy i konkretnych rozwiązań. Uświadamia nam również, że to byli ludzie tacy jak my – pracowali, pokonywali życiowe problemy, realizowali swoje plany, przegrywali i zwyciężali, mieli marzenia, dlatego też są nam tacy bliscy. Dla wielu z nich największym marzeniem była silna Polska, a także możliwość spokojnego życia w wolnym i bogatym państwie. Niczym się od nas nie różnili. Wyróżniała ich postawa i wiara w wartości, które wyznawali i dla których poświęcili swoje siły oraz zdolności, a gdy trzeba było – także życie.

Harcerze 34 Drużyny Harcerskiej z Oleszna

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ