Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Uczciliśmy 75. rocznicę bitwy na Zwierzyńcu

'Chcieli nas zakopać nie wiedzieli,

że jesteśmy ziarnem."

W niedzielę, tj. 17 marca 2019 r. w Czarncy odbyły się uroczystości związane z obchodami 75 rocznicy bitwy na Zwierzyńcu.

Tradycyjnie uczestnicy uroczystości zgromadzili się przed budynkiem Szkoły Podstawowej im. Stefana Czarnieckiego w Czarncy. Na budynku tej szkoły od 18 marca 1984 r. jest tablica pamiątkowa ku czci poległych partyzantów Armii Krajowej podczas bitwy na Zwierzyńcu. W tej uroczystości naszą społeczność szkolną reprezentował poczet sztandarowy w osobach: chorąży – Piotr Lichosik i asysta – Patrycja Kościołek i Izabela Lichosik. Opiekę nad uczniami z naszej szkoły sprawowała p. Anna Resiak. Sztandar ŚZŻAK Koło AK w Olesznie reprezentowali: chorąży – Jan Mazur i asysta – Czesław Kowalczyk oraz Stanisław Komisarczyk.

Gości powitała pani Magdalena Michałek, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Stefana Czarnieckiego w Czarncy. Następnie obejrzeliśmy montaż słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów tej szkoły. Po złożeniu wieńców i kwiatów pod tablicą pamiątkową na budynku szkoły odbył się apel poległych.

Oto kilka faktów o bitwie na Zwierzyńcu, które warto zapamiętać.

Bitwę na Zwierzyńcu stoczoną w dniu 19 marca 1944 roku poprzedziła akcja partyzantów z byłego obwodu Batalionu Partyzanckiego Armii Krajowej pod dowództwem porucznika „Marcina” – Mieczysława Tarchalskiego. Jej celem było:
- aresztowanie trzech niemieckich konfidentów: Abla, Gramzego i Kluczyńskiego,
- zarekwirowanie większych ilości towarów z niemieckich sklepów i magazynów,
- zniszczenie dokumentacji kontyngentowej w magistracie,
- pokazanie, że nawet w większych skupiskach Niemcy nie mogą czuć się bezpiecznie.

Akcja przebiegała zgodnie z planem. Partyzanci ostrzelali siedzibę miejscowej żandarmerii w budynku Starostwa przy ul. Koniecpolskiej, zniszczyli akta i spisy administracyjne, ukarali chłostą kilku miejscowych urzędników współpracujących z Niemcami oraz zabrali towary z magazynów i sklepów niemieckich. Po jej zakończeniu całe zgrupowanie rozeszło się w ustalonych wcześniej kierunkach, m.in. do Kluczewska, Kurzelowa, za Pilicę i w kierunku Oleszna, zabierając ze sobą skonfiskowane towary i złapanych konfidentów.

Jedna z grup partyzanckich pod dowództwem porucznika Zenona Siudy, pseudonim „Wolt” przybyła na gajówkę Zwierzyniec. Niestety, ppor. „Wolt” popełnił błąd, nie ubezpieczając należycie swojego oddziału. Dodatkowo z 18 na 19 marca1944 r. spadł świeży śnieg i wycofywanie się wszystkich grup pozostawiło po sobie wyraźne ślady. Wcześnie rano Niemcy udali się na Zwierzyniec i całkowicie zaskoczyli śpiących partyzantów.

W wyniku nierównej walki grupa „Wolta” została rozbita. Partyzanci, którzy zginęli to:
1. ppor. Zenon Siuda „Wolt”
2. ppor. Kazimierz Skowron „Mewa”
3. pchor. Marian Krynicki „Kozak”
4. plut. Edward Stajszczyk „Zamek”
5. kpr. Stanisław Cieślak „Czajka”
6. strz. Marian Barski „Zenon”
7. strz. Stanisław Dudziński „Orzeł”
8. strz. Stanisław Łaskawski „Cis”
9. strz. Stanisław Struski „Długi”
10. strz. Antoni Pilarski „Słoneczny”
11. strz. Józef Grabowski „Błyskawica”
12. strz. Kazimierz Podczasik „Czarny”
13. strz. Roman Czarnecki „Wrzos”
14. strz. Józef Włodarczyk „Żuk”
15. strz. Aleksander Szczerba „Leśniewski”
16. strz. N.N. „Dąb”

Zwłoki poległych partyzantów Niemcy załadowali na wozy i jeżdżąc z nimi po rynku we Włoszczowie, próbowali się dowiedzieć od mieszkańców, czy znają zabitych. Po kilku dniach ciała poległych partyzantów kazali pochować na Cmentarzu Żydowskim, skąd w 1945 roku ekshumowano je i przeniesiono na Cmentarz Parafialny we Włoszczowie.

Uroczystość zakończyła msza święta w Kościele Parafialnym w Czarncy w intencji pomordowanych partyzantów na Zwierzyńcu.

Podziękowania kierujemy do pana Mieczysława Lichosika za dowóz na uroczystość do Czarny samochodem OSP w Chotowie.

    

Uczestnicy z Oleszna biorący udział w obchodach
75 rocznicy bitwy na Zwierzyńcu

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ