Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Tropem Wyklętych w Zespole Placówek Oświatowych w Olesznie

„Gdzie są ich groby Polsko! Gdzie ich nie ma!

Ty wiesz najlepiej – i Bóg wie na niebie!”

Artur Oppman, Pacierz za zmarłych

W niedzielę, 5 marca 2019 r. grupa osiemdziesięciu uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie, najliczniejsza reprezentacja szkół Gminy Krasocin, uczestniczyła w VII edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych pod hasłem: ,,Tropem Wilczym”, który zorganizowała Szkoła Podstawowa im. Majora Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala” w Dobromierzu. Wyjazd przygotowali dyrektor oleszyńskiej szkoły, p. Zofia Marcinkowska oraz nauczyciele p. Ryszard Kowalczyk, p. Andrzej Kowalczyk, p. Mariola Kamińska, p. Aldona Kowalczyk i p. Anna Wilk. Finansowego wsparcia, podobnie jak w ubiegłym roku, udzielił Urząd Gminy w Krasocinie, za co jesteśmy niezwykle wdzięczni.

Dopełnieniem świętowania Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych była również uroczysta akademia oraz udział klasowych drużyn w szkolnym konkursie wiedzy o Armii Krajowej i II wojnie światowej, które odbyły się na sali gimnastycznej ZPO w Olesznie.

,,Tropem Wilczym” w Dobromierzu ku czci gen. Antoniego Hedy ps. ,,Szary”

Patronem VII edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Dobromierzu, został wybrany generał Antoni Heda, ps. ,,Szary”. Był dowódcą oddziałów partyzanckich Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, po wojnie żołnierzem formacji niepodległościowych: Ruch Oporu Armii Krajowej, Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj, NIE. Dosłużył się stopnia gen. bryg. Wojska Polskiego. Wsławił się przede wszystkim odbiciem w 1945 r. z kieleckiego więzienia Urzędu Bezpieczeństwa kilkuset więzionych tam akowców. W 1948 r. został aresztowany przez wspomniany UB, a następnie skazany przez sąd wojskowy na karę śmierci, zamienioną na dożywocie. Wyrok odsiadywał w więzieniach na Rakowieckiej, w Rawiczu i we Wronkach do 1956 r. Dział także w szeregach Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego ,,Solidarność” w latach osiemdziesiątych XX wieku.

W imię ocalenia od zapomnienia ideałów wierności i poświecenia dla Ojczyzny, którymi kierował się m.in. gen. Antoni Heda ,,Szary”, 80 uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie przystąpiło do sportowej rywalizacji w następujących kategoriach biegowych: 400 m, 800 m oraz 1963 metry. W biegu na 400 metrów wzięli udział uczniowie klasy IV A i IV B Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie. Na dystansie 800 m startowali uczniowie klasy VIA i VI B oraz VII. Natomiast w biegu rodzinnym, na 1963 m, udział wzięli uczniowie klasy VIII SP, IIIA i IIIB Publicznego Gimnazjum oraz dyrekcja i nauczyciele. Nagrodą za poświęcenie czasu wolnego, walkę ze swoimi słabościami, a przede wszystkim oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia, którzy walczyli z obcą władzą narzuconą Polsce po II wojnie światowej przez ZSRR, okazały się być pamiątkowe medale i upominki, które wręczali uczestnikom Wicewojewoda Świętokrzyski, p. Bartłomiej Dorywalski oraz Wójt Gminy Kluczewsko, p. Rafał Pałka.

W poszczególnych kategoriach nasi uczniowie uzyskali następujące wyniki:
400 metrów: I miejsce - Ewelina Gwóźdź, kl. IVB, II miejsce- Szymon Szczukocki, kl. IVA, III miejsce- Maksymilian Kwaca, kl. IVB,
800 metrów: I miejsce- Wiktoria Szklarz, kl. VIII SP,
1963 metry: II miejsce- Piotr Lichosik, kl. IIIA PG, II miejsce w kategorii dziewczyn - Wiktoria Szklarz, kl. VIII SP, III miejsce - Jakub Drej, kl. VIII SP,

Wszyscy uczestnicy biegu zakosztowali żołnierskiej grochówki, pieczonej kiełbasy, a także rozgrzali się kubkiem gorącej herbaty. Ponadto mieli możliwość poznać wyposażenie samochodów bojowych Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz zasady udzielania pierwszej pomocy, zobaczyć przepięknie tuningowanego - na wzór starożytnego Egiptu, ciężarowego DAFA oraz odwiedzić stoiska Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Wojsk Obronny Terytorialnej i Grupy Rekonstrukcji Historycznych ,,Jodła”. Pamiętaliśmy również o uwiecznieniu naszego pobytu w Dobromierzu poprzez wpisanie się do pamiątkowej księgi gości. Za miłe przyjęcie, otrzymane nagrody oraz wspaniałą atmosferę składamy na ręce Dyrekcji Szkoły Podstawowej im. Majora Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala” w Dobromierzu serdeczne słowa podziękowania i uznania.

"Naszym obowiązkiem jest zachować i przekazać dalej, ich pełną chwały historię”

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w dniu 5 marca 2019 r. uczniowie klasy IIIA, IIIB PG oraz IVA, IVB i VIII SP w Olesznie, przygotowali pod opieką historyka p. Ryszarda Kowalczyka oraz nauczyciela plastyki p. Andrzeja Kowalczyka uroczystą akademię. Ukazane na slajdach prezentacji sylwetki wyklętych bohaterów, wymowne fragmenty filmów pt: ,,Żołnierze Wyklęci- cała prawda”, ,,Generał Nil”, ,,Lista Schindlera”, ,,Pilecki”, ,,Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć”, wiersze ,,Synkowie moi”, ,,Ostatni list do Matki” oraz piosenki pt.: ,,Biały krzyż” i ,,Żeby Polska była Polską” pozwoliły wszystkim nam przenieść się w mroczne czasy komunistycznego terroru.

Wszyscy mieli o nich zapomnieć, jakby nigdy nie istnieli! Władza ludowa, która na bagnetach radzieckich żołdaków, zadomowiła się w Polsce po zakończeniu II wojny światowej opluwała prawdziwych bohaterów. Ta totalitarna władza pragnęła wykląć ich z pamięci naszych ojców, a więc i z naszej pamięci. Na przekór wieloletniej propagandzie komunistów nasi ojcowie przekazali nam historię swoich ojców, którzy na ołtarzu Najjaśniejszej Rzeczypospolitej złożyli własne życie. Naszym obowiązkiem jest zachować i przekazać dalej ich pełną chwały historię.

Dopełnieniem uroczystej akademii ku czci Żołnierzy Wyklętych był szkolny konkurs wiedzy o Armii Krajowej i II wojnie światowej, a ponadto ceremonia wręczenia pamiątkowych medali, dyplomów oraz nagród za zdobycie miejsc na podium w szkolnej klasyfikacji VII edycji biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych ,,Tropem Wilczym” W konkursie historycznym wzięło udział 10 drużyn złożonych z 2 uczniów klas IV SP- III PG. Nad całością konkursu czuwała komisja w składzie: p. Ryszard Kowalczyk, p. Andrzej Kowalczyk, p. Mariola Kamińska, p. Jolanta Lichosik. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie wykazali się ogromną wiedzą historyczną. W nagrodę otrzymali gorące oklaski oraz pamiątkowe dyplomy.

Dziś, po wielu latach zapomnienia, wpisują się do naszego narodowego panteonu bohaterów nowe nazwiska. Sylwetki ,,wyklętych bohaterów” w osobie rotmistrza Witolda Pileckiego, generała Augusta Emila Fieldorfa ,,Nil”, generała Antoniego Hedy ,,Szary” czy choćby sanitariuszki Danuty Siedzikówny ,,Inka” ukazują prawdę o nas samych. Naród polski, tak boleśnie doświadczony krwią poległych na polach bitew II wojny światowej, śmiercią przesłuchiwanych przez niemieckie Gestapo, radzieckie NKWD i polskie UB, nie stracił nic z chwały minionych wieków. Dla Ojczyzny w potrzebie bohaterowie kolejnego pokolenia, tym razem wyklętego, nie szczędzili własnej krwi i życia.

Cześć i chwała bohaterom!

Zapraszamy o galerii zdjęć

Autor: Ryszard Kowalczyk, historyk ZPO w Olesznie

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ