Jak zadbać o czystość głowy dziecka
Wszy nadal są problemem w wielu szkołach. Może pojawić się on również w naszej szkole i klasie. Warto więc wiedzieć, jak walczyć z tym wstydliwym problemem.
Nieprawdą jest, że wszy biorą się z brudu. Wszawica może przytrafić się każdemu. Zwłaszcza po wakacjach, gdy dzieci wracają do szkół i przedszkoli oraz po feriach. Wówczas liczba takich przypadków drastycznie rośnie. Maluchy mogą się nimi zarazić podczas wspólnych zabaw, snu, starsze dzieci natomiast, kiedy pożyczają od siebie czapki, szczotki, czy po prostu, gdy ich głowy są blisko siebie. Jeśli dziecko nieustannie drapie się, dokładnie sprawdźcie jego włosy i skórę głowy.
Częste sprawdzanie włosów, szczególnie u dzieci jest najlepszym sposobem na wczesne zdiagnozowanie problemu i szybkie się z nim uporanie. Praktycznym i szybkim sposobem jest stosowanie w tym celu gęstego grzebienia.
Istotną sprawą jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny, np. utrzymanie ciała w czystości, częste pranie odzieży, jak również utrzymanie dobrego stanu sanitarnego w miejscach przebywania większej liczby osób, np. szpitalach, internatach, hotelach, zakładach fryzjerskich i kosmetycznych i oczywiście, w domach.
Do działań profilaktycznych zaliczyć również należy:
- niszczenie ognisk wszy nawet, gdy pasożyty są nieliczne i nie powodują u zarażonego objawów chorobowych,
- w przypadku wykrycia wszawicy – zastosowanie zwalczania wszy u osób zarażonych, jak również sprawdzenie na ich obecność innych osób, które mogły mieć z nimi bliski kontakt,
- przy stwierdzeniu wszy - przeprowadzenie zabiegów usuwających wszy lub ich jaja w otoczeniu osób zarażonych (pranie/czyszczenie/dezynfekcja odzieży, pościeli, ręczników, przyborów higienicznych, itp.).
W działaniach profilaktycznych i w walce ze stwierdzoną wszawicą pomocny będzie poradnik przygotowany przez wydawnictwo PWN. Zachęcamy również do odwiedzenia strony internetowej poświęconej temu problemowi oraz obejrzenia filmu.
ODWIEDŹ STRONĘ O WALCE Z WSZAWICĄ