Get Adobe Flash player

Moi uczniowie są bezpieczni

MOI UCZNIOWIE SĄ BEZPIECZNI

NASZE REGULAMINY

Regulamin dla uczniów dojeżdżających

Regulamin dyżurów nauczycielskich

Regulamin wycieczek

Regulamin sali gimnastycznej

Regulamin świetlicy szkolnej

Wychowawco, zadbaj o to,

by wszyscy Twoi uczniowie byli widoczni,

a tym samym bezpieczni na drodze

 

Statystyki policyjne wyraźnie wskazują, ze wiele zdarzeń drogowych można by uniknąć gdyby piesi byli bardziej widoczni. Prawo o ruchu drogowym stanowi, że dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Jednak należy pamiętać, że zła widoczność może przyczynić się do najechania na pieszego także na obszarze zabudowanym. O ile jasne lub fluorescencyjne ubrania dzieci spełniają swoją funkcję w ciągu dnia, o tyle po zmroku ich widoczność z pozycji kierującego jest niewystarczająca.

Warto pamiętać, że poruszając się drogą po ciemku bez elementów odblaskowych jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości 20 – 30 metrów. Samochód jadący z prędkością 90 km/h (prędkość dopuszczalna poza obszarem zabudowanym) pokonuje 25 metrów w ciągu 1 sekundy. Kierujący zatem nie ma żadnych szans na jakąkolwiek reakcję.

Jeśli pieszy wyposażony jest w element odblaskowy - kierowca zauważy go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej. Dlatego tak ważne jest, aby "niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” dla własnego dobra, korzystając z drogi po zmierzchu, mieli na sobie widoczne dla innych uczestników ruchu elementy odblaskowe. Prawidłowo noszone odblaski powinny być zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków i umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych.

Apeluję, by wspólnie z rodzicami wyposażyć każdego naszego ucznia w opaski odblaskowe. Kilka złotych wydane na ten cel na pewno nie będzie stracone. Mogą one uratować życie. A jego wartość nie da się przecież przeliczyć na żadne pieniądze.

 

 

PORADNIK WYCHOWAWCY

 

DZIECKO NA DRODZE

 

CIEKAWE LINKI

Jak zadbać o bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo dla wszystkich

Droga i bezpieczeństwo

Wychowanie komunikacyjne

Klub Pancernika

 

W SZKOLE BEZPIECZNIEJ

ŚCIĄGNIJ

Znaki i sytuacje drogowe

 

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ