Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Harcerze z 34 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej z Oleszna na czerwcowych uroczystościach na Wykusie 16 czerwca 2018 r.

W bieżącym roku szkolnym już po raz kolejny w sobotę, tj. 16 czerwca 2018 r. grupa harcerzy wzięła udział w uroczystościach na Wykusie, upamiętniających żołnierzy Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej PONURY – NURT. Opiekę nad nami sprawowała dh hm Anna Resiak.

Czerwcowe uroczystości odbywają się od 1957 roku, kiedy na polanie wybudowano kapliczkę upamiętniającą poległych żołnierzy Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury - Nurt". Kapliczka z otaczającym terenem w promieniu 30 mertów stanowi Miejsce Pamięci Narodowej „Wykus” i jest wpisana do rejestru zabytków.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się polową mszą świętą za „NURTA” i „PONUREGO” oraz ich żołnierzy.

Podczas uroczystości najbardziej zasłużeni policjanci odebrali Odznaki Zasługi im. Jana Piwnika „Ponurego”. Legendarny dowódca jest patronem świętokrzyskich policjantów od 1991roku.

Oficjalną część uroczystości zakończył apel poległych, salwa honorowa i złożenie wiązanek kwiatów przy kapliczce. Po części oficjalnej na Wykusie zorganizowano harcerskie ognisko.

Uczestniczyliśmy w plenerowej lekcji historii, która dla nas młodych jest przejawem działania chroniącego od zapomnienia historię, nie tylko Zgrupowań Partyzanckich PONURY - NURT lecz również Podziemnego Państwa Polskiego i czynów całej Armii Krajowej.

Harcerze z 34 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej

   

 

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ