Obchody 76 rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową

W niedzielę, tj. 22 kwietnia 2018 r. we Włoszczowie odbyły się uroczystości związane z obchodami 76 rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej
w Armię Krajową. W tej uroczystości naszą społeczność szkolną reprezentował poczet sztandarowy w osobach: chorąży – Damian Marcinkowski i asysta – Zuzanna Kowalczyk i Aleksandra Lichosik. Opiekę nad pocztem sztandarowym z naszej szkoły sprawowała: p. Anna Resiak.

Sztandar ŚZŻAK Koło AK w Olesznie reprezentowali: chorąży – Jan Mazur i asysta: Czesław Kowalczyk i Jan Stępień.

Uroczystość przebiegała według harmonogramu:

1. Msza Święta w Kościele Parafialnym pw. WNMP we Włoszczowie w intencji poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy 27 i 74 p. p. Armii Krajowej oraz żołnierzy innych formacji zbrojnych walczących z niemieckim okupantem.

2. Złożenie wiązanek kwiatów na symbolicznym grobie – pomniku dowódców Armii Krajowej: gen. „Grota” Stefana Roweckiego” i gen. „Niedźwiadka” Leopolda Okulickiego.

3. Przemarsz pocztów sztandarowych i zaproszonych gości pod pomnik braterstwa broni Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich na Plac Majora Mieczysława Tarchalskiego:

- powitanie gości – hm Cezary Huć – komendant Hufca ZHP Szczekocińsko- Włoszczowskiego,

- przemówienia zaproszonych gości, głos zabrali: Burmistrz Włoszczowy – p. Grzegorz Dziubek, płk. Zbigniew Zieliński – żołnierz batalionu „Las” 74 Pułku Piechoty Armii Krajowej i pierwszy kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, p. Bartłomiej Dorywalski – doradca wojewody, który odczytał list od wojewody świętokrzyskiego - p. Agaty Wojtyszek,

- złożenie wieńców i kwiatów przy pomniku.

Dziękujemy p. Łukaszowi Karpińskiemu za zorganizowanie nam dowozu na uroczystości we Włoszczowie samochodem Ochotniczej Straży Pożarnej w Chotowie. Składamy również podziękowania kierowcy – panu Mieczysławowi Lichosikowi.

Uczestnicy uroczystości