Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Biologia nocą

W piątek 10 stycznia 2020 roku, w godzinach popołudniowych uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie wraz z opiekunami p. Mariolą Kamińska, p. Aldoną Kowalczyk, p. Andrzejem Kowalczykiem i p. Ryszardem Kowalczykiem uczestniczyli w IX Ogólnopolskiej Nocy Biologów pod hasłem: „ Globalne zmiany klimatyczne” , zorganizowanej przez Instytut Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W tę wyjątkową noc każdy uczestnik mógł stać się naukowcem i przyrodnikiem.

W Noc Biologów podczas wykładów mogliśmy się dowiedzieć czegoś więcej o białkach terapeutycznych jako lekach, florze bakteryjnej jelit, niewłaściwej diecie, wpływie stresu na zachowanie żywieniowe, boleriozie jako problemie zdrowotnym u człowieka i psa.

W laboratoriach i pracowniach badawczych mogliśmy pod opieką naukowców wykonywać doświadczenia i eksperymenty: ryba od podszewki, serce z kamienia, miód miodowi nie równy, szalone laboratorium przyrodnicze, owoce jako żywe kosiarki, oko w oko z drapieżnym ptakiem, alergeny pyłków roślin, techniki mikroskopowe w biologii komórki, rośliny ze słoika, zabójcze stawonogi. Wzięliśmy udział w pokazie Grupy Sokolników Konnych „Rabiec”, którzy opowiadali o trzech ptakach drapieżnikach oraz o owcach jako żywych kosiarkach.

Dzięki rozległej tematyce programu Nocy Biologów każdy uczeń mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Biologia towarzyszy nam od najdawniejszych czasów. Zarówno wtedy, jak i teraz nauka ta opiera się na tej samej ludzkiej ciekawości świata, chęci obcowania z wielką tajemnicą stworzenia i niezbadanymi zagadkami dotyczącymi najodleglejszych zakątków Ziemi.

     

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ