Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu?

DROGI RODZICU!
Ze względu na czas kwarantanny przed nami wszystkimi duże wyzwanie, jakim jest zorganizowanie naszym dzieciom zdalnej nauki w domu. Pamiętajmy, że to nie jest czas wolny! Szkoła przechodzi na system nauczania zdalnego, nauczyciele pracują w domach, a nauka zdalna będzie podlegała ocenianiu.
Samodzielna nauka w domu wymaga bardzo dużej samodyscypliny ze strony ucznia oraz przygotowania odpowiednich warunków pracy. Jak wspierać dziecko w tym trudnym zadaniu i pomóc mu zorganizować pracę w domu?

1. Zorganizuj swojemu dziecku miejsce pracy!

Odpowiednio przygotowane miejsce pracy to bardzo ważny element podczas organizowania samodzielnej nauki. Przygotuj w pokoju dziecka lub innym dogodnym miejscu biurko bądź stół przeznaczone wyłącznie do nauki. Zadbaj o to aby na biurku, przy którym będzie pracować Twoje dziecko znalazły się tylko rzeczy niezbędne do nauki. Książka, zeszyt, ćwiczenia, przybory szkolne, komputer - jeśli jest potrzebny na czas rozwiązywania lekcji.

2. Udostępnij komputer z dostępem do Internetu!

Komputer z dostępem do Internetu będzie istotnym narzędziem zdalnej nauki dlatego udostępnij go swojemu dziecku na czas „lekcji”. Jeżeli posiadasz jeden komputer, z którego korzysta większa ilość osób stwórz harmonogram pracy przy komputerze. Pamiętaj jednak, że zdalna nauka nie powinna się opierać wyłącznie na pracy przy komputerze. Zbyt długie spędzanie czasu przed komputerem nie jest zdrowe. Jeżeli nie posiadasz komputera skontaktuj się ze szkołą, na pewno wspólnie znajdziemy inne rozwiązanie, aby Twoje dziecko mogło realizować naukę zdalną.

3. Pomóż dziecku zaplanować dzień!

Wspólnie z dzieckiem codziennie wieczorem zróbcie plan na dzień następny lub planer tygodniowy. Pamiętaj rytm dnia pomaga lepiej się zorganizować. Wypracuj schemat działania - pobudka, śniadanie, nauka (przerwa – odpoczynek, drugie śniadanie – nauka – odpoczynek itd.),

4. Wspieraj dziecko w nauce!

W przypadku starszych dzieci dyskretnie kontroluj wykonywane zadania, pytaj czy potrzebuje pomocy. Pamiętaj jednak, że nauka do zadanie dziecka – nie wyręczaj go – jedynie pomagaj i w miarę możliwości towarzysz. Młodszym dzieciom poświęć więcej czasu. Usiądź z dzieckiem. Wygospodaruj sobie w ciągu dnia czas tylko dla dziecka – bez telewizora, komputera, telefonu, obowiązków domowych. Zobaczysz ten czas zaowocuje! Lepiej poznasz swoje dziecko i nawiążesz głębszą więź emocjonalną.

5. Nauka przez zabawę!

Pamiętaj, że młodsze dzieci uczą się najwięcej w trakcie codziennych aktywności oraz przez zabawę. Wykorzystuj codzienne obowiązki do nauki np. możecie uporządkować regał z książkami jednocześnie licząc domowy księgozbiór, możesz uczyć dziecko czytania wspólnie gotując np. kiedy będzie podawało niezbędne produkty spożywczych możecie razem odczytywać nazwy z etykiet, głoskować je, dzielić na sylaby. Zadbaj o to, aby domowa nauka dla najmłodszych była przyjemna.

6. Zwróć uwagę na higienę pracy!

Zwróć uwagę by dziecko robiło przerwy w nauce. Gdy poczuje się zmęczone lub zdekoncentrowane zróbcie krótką pauzę np. na dotlenienie umysłu na świeżym powietrzu. Pamiętaj jednak, że jest to czas kwarantanny i dzieci nie powinny spotykać się ze sobą. Najlepiej aby dziecko bawiło się na własnym podwórku, posiedziało na balkonie lub tarasie. Na dłuższe spacery z kolegami przyjdzie czas po kwarantannie.

7. Zdrowie odżywianie wspomaga procesy myślowe!

Pamiętaj o zdrowym odżywaniu Twojego dziecka. Pożywne śniadanie oraz obiad o stałej porze to podstawa. Owocowe i warzywne przekąski oraz regularne picie wody usprawniają procesy myślowe, w przeciwieństwie do słodyczy i słodkich napojów. Zadbaj o to aby Twoje dziecko w ciągu dnia spożywało zdrowe przekąski.

8. Pamiętaj, nie jesteś sam!
Pamiętaj, że dzięki dobrej współpracy z nauczycielem możesz wiele zrobić dla swojego dziecka w tym trudnym czasie. Rodzicu nie jesteś sam. W razie problemów zawsze możesz liczyć na naszą pomoc. Dyrekcja oraz nauczyciele są dostępni za pośrednictwem e – dziennika. Zachęcam do kontaktu.

Opracowanie: pedagog szkolny – A. Nowicka

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ