Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie?

Drodzy Rodzice,

W tym trudnym czasie, kiedy wszyscy dyskutujemy o problemie koronawirusa, a programy informacyjne bombardują nas kolejnymi doniesieniami na temat rosnącego zagrożenia, pytania ze strony naszych dzieci są naturalną konsekwencją tego, co się dzieje wokół. Zachęcam, aby podejmować ten trudny temat w rozmowach z dziećmi, także tymi najmłodszymi.

Dzieci są bardzo dobrymi obserwatorami i niczym gąbka chłoną emocje dorosłych, szczególnie te negatywne. Jeżeli w związku z zaistniałą sytuacją sami będziemy pełni niepokoju, nasze dzieci również będą czuły strach. Jeżeli z tematu epidemii będziemy żartować, nasze dzieci poczują się potraktowane niepoważnie. 

Powinniśmy porozmawiać z naszymi pociechami na temat tego, jak się teraz czują, wytłumaczyć im czym jest zagrożenie epidemiologiczne i w marę możliwości przekazać istotne wiadomości na temat tego, jak się chronić przed zakażeniem. Jeżeli chodzi o najmłodsze dzieci, to czasem bardziej przystępną formą na przekazanie poważnych treści jest przeczytanie bajki poruszającej problem. Polecam opowiadanie pt. „O wirusie, który nosił koronę”  zamieszczone w załączniku. Apeluję o dużo cierpliwości, wytrwałości oraz wzajemne zrozumienie w tym niełatwym dla nas wszystkich czasie.

Bajka o wirusie, który nosił koronę.

Anna Nowicka - pedagog szkolny

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ