"Bo wolność - to nie cel lecz szansa, by Spełnić najpiękniejsze sny, marzenia ..."
/M. Grechuta/
Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe. Jest obchodzone dla upamiętnienia dnia, w którym to nasza Ojczyzna odrodziła się po 123 latach niewoli.
Polska zniknęła z mapy Europy i świata w 1795 roku, gdy Rosja, Prusy i Austria dokonały trzeciego rozbioru Polski. Dopiero pierwsza wojna światowa dała naszej Ojczyźnie szansę na walkę o niepodległość. I nasi przodkowie, pod wodzą marszałka Józefa Piłsudskiego w pełni tę szansę wykorzystali.
Wybór tej daty nie był przypadkowy. 11 listopada 1918, po kapitulacji Niemiec na froncie zachodnim, zakończyła się I wojna światowa.
Dzień ten ustanowiono naszym świętem państwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 roku. W latach 1939-44 podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych, obchodzenie tego święta było zakazane. Dopiero w roku 1989 Sejm przywrócił jego obchody. Od tego roku dzień 11 listopada jest dniem wolnym od pracy. Święto obchodzone jest w całym kraju, lecz najważniejsze obchody odbywają się w Warszawie, na placu Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza.