Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiegne 11 listopada 1918 r., pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec.
Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918 r., naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.
Ówczesny premier odrodzonego państwa polskiego - Jędrzej Moraczewski opisał to słowami: ,,niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało”.
Dla uczczenia 96 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - uhonorowania odwagi i poświęcenia naszych pradziadów, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, przygotowana przez uczniów klasy szóstej pod opieką wychowawcy p. Ryszarda Kowalczyka oraz nauczycielki języka angielskiego p. Marii Gacia.
W piątkowe przedpołudnie do naszej szkoły przybyli przedstawiciele władz Gminy Krasocin, Powiatu Włoszczowskiego, firmy budowlanej ,,Red House”, członkowie Rady Sołeckiej Oleszna, sołtys Oleszna oraz zespół ,,Melodia”. Zaproszeni goście, z wyraźnym wzruszeniem, wysłuchali wierszy i piosenek, m.in.: ,,Rota”, ,,Ojczyzna”, ,,Kocham Cię Polsko” oraz obejrzeli prezentację multimedialną, która poprzez obraz i dźwięk, niczym ,,wehikuł czasu” ukazała 123 lata historii Polski, od utraty niepodległości do ponownego jej odzyskania. W akademii wzięły również udział uczennice z klasy I-II gimnazjum - należące do klubu 4H ,,Olszynki”, które przygotowały piosenki: ,,Żeby Polska była Polską” oraz ,,Legiony”. Uroczystość zakończyła się koncertem pieśni patriotycznych, m.in.: ,,Marsz Polonia” w wykonaniu zespołu ,,Melodia”.
Będąc patriotą pamiętaj, że Narodowe Święto Niepodległości to polskie święto państwowe obchodzone 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r., po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto zostało ustanowione w 1937 r., podczas II wojny światowej nie było obchodzone, przywrócono je w okresie transformacji systemowej w 1989 r. Jest dniem wolnym od pracy.
Wszystkim osobom, które udzieliły mi wsparcia podczas przygotowywania akademii składam serdeczne słowa podziękowania.
Ryszard Kowalczyk