"Ludzie ludziom zgotowali ten los”
Zofia Nałkowska, Medaliony

W piątek 14 czerwca 2024 r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie pod opieką dyrektora szkoły Rafała Pacanowskiego, nauczyciela historii Ryszarda Kowalczyka oraz członka OSP w Olesznie Joanny Kowalczyk, wzięli udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Masowej Zagłady, jakie odbyły się w Oświęcimiu. Wraz z nami w uroczystości uczestniczyły szkoły powiatu włoszczowskiego: Zespół Przedszkolno- Szkolny im. Mjr Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala” w Dobromierzu, Zespół Przedszkolno- Szkolny w Komornikach, Zespół Szkół nr 3 im. Stanisława Staszica, I Liceum Ogólnokształcące im. gen. Władysława Sikorskiego, Zespół Szkół nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego, Zakład Doskonalenia Zawodowego oraz członkowie stowarzyszenia Narodowa Włoszczowa. Wspomniane delegacje odwiedziły niemiecki, nazistowski obóz, KL Auschwitz, oddając w ten sposób cześć ofiarom niemieckiego terroru z okazji 84. rocznicy pierwszego transportu więźniów- Polaków do KL Auschwitz.

Kl Auschwitz- ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej…

Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Szoah. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy. Bezpośrednim powodem utworzenia obozu była powiększająca się liczba aresztowanych masowo Polaków i przepełnienie istniejących więzień. Pierwszy transport Polaków dotarł do KL Auschwitz 14 czerwca 1940r. z więzienia w Tarnowie. Początkowo miał to być kolejny z obozów koncentracyjnych, tworzonych przez nazistów już od początku lat trzydziestych. Funkcję tę Auschwitz spełniał przez cały okres swego istnienia, także gdy od 1942 r. stał się równocześnie jednym z ośrodków „Endlösung der Judenfrage” (ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej), nazistowskiego planu wymordowania 11 milionów Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny ówczesnej Europy

Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił…

W ciszy pełnej szacunku wobec ponad miliona istnień ludzkich, które zostały brutalnie pozbawione życia w ,,Fabryce Śmierci”, jak nazywano potocznie niemiecki obóz KL. Auschwitz, delegacje szkół powiatu włoszczowskiego przeszły pod obozową bramą z szyderczym napisem: ,,Arbeit macht frei”- praca czyni wolnym. Wsłuchując się w opowieść przewodnika uczniowie poznali losy m.in.: polskiego męczennika, franciszkanina, świętego Maksymiliana Kolbego oraz oficera Wojska Polskiego, żołnierza AK, rotmistrza Witolda Pileckiego. Historia tych postaci ukazała cały ogrom zniewolenia, upokorzenia, odarcia z człowieczeństwa, wszechogarniającego cierpienia, a wreszcie śmierci, które były udziałem każdego z więźniów tego piekła, stworzonego przez okupanta niemieckiego, na polskiej ziemi.

Choćbym i szedł ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną…

Pod wstęgą wspaniałej biało- czerwonej flagi, otoczonej falującym łanem ponad pięćdziesięciu mniejszych flag i niosąc na rękach wiązanki kwiatów, uczniowie, nauczyciele oraz dyrektorzy szkół powiatu włoszczowskiego przeszli w marszu milczenia pod obozową Ścianę Śmierci. Spotkali się tam ze świadkami historii, ostatnimi ocalałymi z koszmaru Auschwitz więźniami, którym dane było doczekać wyzwolenia z 27 stycznia 1945r. Tam pod Ścianą Śmierci, na przekór tragedii tego miejsca, zabrzmiały słowa ,,Mazurka Dąbrowskiego”, niosąc się poprzez ulice, place, cele śmierci, bunkry głodowe, komory gazowe i resztki krematoryjnych pieców. My wszyscy, pokolenia przeszłe, obecne i mające nadejść, wołaliśmy wspólnie o pamięć dla tego miejsca i ludzi, którzy choć niewinni, musieli przejść ciemną doliną śmierci. Oddając im wszystkim hołd, delegacje szkół złożyły wiązanki kwiatów i zapalone znicze. Jako chrześcijanie wierzymy, że ta straszna droga, mimo że daleka i ciemna, zawiodła ich dusze do światła, z tego dna piekła.

Autor: tekst i zdjęcia, Ryszard Kowalczyk, historyk SP im. AK w Olesznie

                        W skład Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie wchodzą: Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej Olesznie oraz Samorządowe Przedszkole w Olesznie