SoS - o naszej gazetce
Od roku 1995 w naszej szkole ukazuje się systematycznie gazetka szkolna. Początkowo nosiła ona tytuł "Samorządek", później "Kubeł Szkolny", a od 1998 r. "Sami o Sobie" (SoS). Gazetka powstała z inicjatywy uczniów.
Na łamach naszego pisemka zamieszczają swoje artykuły również uczniowie nie związani na stałe z pracą pisemka.
Pisemko wydawane jest w postaci kwartalnika odpowiadającego porom roku, a więc: Jesień, Zima, Wiosna, Lato.
Uczniowie współtworzący szkolną gazetkę, poza satysfakcją i przyjemnością, uczą się pisać i formułować swoje poglądy. Dzieje się tak dlatego, że mogą wypowiadać się na różne tematy i w wielu formach. W naszym pisemku można znaleźć bardzo różne gatunki dziennikarskie od sprawozdania, poprzez wywiady i recenzje, po próby felietonu czy poezji. Uczniowie mogą zamieścić swoje rysunki lub popisać się biegłą znajomością obsługi komputera, tworząc stałą rubrykę „ Rozerwij się”.
Młodego dziennikarza doskonale rozwija też pisanie wywiadów. Musi on bowiem zebrać informacje na temat rozmówcy, a potem ułożyć ciekawe pytania, następnie zredagować usłyszane odpowiedzi. W naszej szkole uczniowie przeprowadzali wywiady z nauczycielami, uczniami, absolwentami, którzy aktywnie działali na rzecz szkoły bądź środowiska, a także z osobami ważnymi dla Oleszna.
Gatunkiem stosowanym często w gazetce szkolnej jest recenzja filmu, spektaklu teatralnego, książki. W naszej placówce istnieje zwyczaj częstych wyjazdów do teatru, oglądania wartościowych filmów. Pisząc recenzję wydarzeń artystycznych, zachęcamy również innych do udziału w szeroko rozumianej kulturze, a autorzy tych tekstów mogą przedstawiać swoje własne opinie.
Najmłodsi dziennikarze mogą rozpoczynać swą pracę od rymowanek, układania krzyżówek, zbierania i redagowania dobrych rad z różnych dziedzin życia.
Na lekcjach języka polskiego bardzo chętnie piszemy baśnie, wiersze i opowiadania. Najciekawsze zamieszczane są na łamach naszego pisemka. Tego typu prace bawią czytelników i pozwalają uczniom pokazać swoje zdolności na forum szkoły i na terenie Oleszna, ponieważ pisemko kupują również mieszkańcy naszej miejscowości.
Praca nasza prowadzi do tego, by nadać gazetce indywidualny charakter. Staramy się, aby nasze pisemko nie powielało czasopism dla dorosłych, ale opowiadało o sprawach dla wszystkich bliskich. Chcemy, by każdy znalazł w nim coś interesującego dla siebie.
Najważniejszy dla nas jest fakt, że uczniowie zdolni, o szerokich zainteresowaniach humanistycznych mają możliwość wykazania się swoimi umiejętnościami na szerszym forum.
Redakcja