Pierwszy dzień wiosny obchodzony jest w dniu równonocy wiosennej, który najczęściej przypada 21 marca. Moment równonocy wiosennej od wieków rozbudzał wyobraźnię ludzi. Stąd obrzędy, których podwalinami były wierzenia ludowe.
Jednym z nich było palenie marzanny. Zwyczaj ten najprawdopodobniej miał już swój początek w czasach Mieszka I. Marzanna to wielka kukła, stworzona ze słomy i ozdabiana niegdyś koralami oraz wstążkami. Symbolizowała ona boginię zimy. Jej uroczyste zniszczenie miało być sposobem na pozbycie się tej mroźnej pory roku. Wierzono, że spalenie lub topienie jej spowoduje, że wraz z wiosną w przyrodzie rozpocznie się nowe życie.
W pierwszy dzień wiosny dzieci z naszego przedszkola poznały ten słowiański, ludowy obrzęd, jakim jest palenie marzanny. Każda z grup przedszkolnych wykonała przy pomocy wychowawców słomianą kukłę. Następnie ozdobiła ją bibułą, papierem kolorowym i różnymi materiałami. Po skończonych zajęciach cała społeczność przedszkolna udała się w pochodzie, aby uroczyście pożegnać zimę oraz przywitać wiosnę. Przyozdobione w wiosenne opaski na głowy przedszkolaki dumnie kroczyły i z uśmiechem na twarzach prezentowały swoje słomiane kukły. Śpiewając specjalne piosenki, przywoływały wiosnę.
Pomimo, że pogoda nie dopisywała, to i tak w tym wyjątkowym dniu dało się czuć w naszym przedszkolu atmosferę ciepła i radości.
Wychowawcy