Kronika 1990/1991
1990 - 2000
Rok szkolny 1990/91
Wieczorem 28 września 1990 roku odbyła się na placu szkolny, przed tablicą poświęconą żołnierzom Armii Krajowej poległym w walkach na terenie Oleszna podniosła uroczystość - Apel poległych wraz z akademią w rocznicę klęski wrześniowej.
W uroczystości wzięli udział uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, mieszkańcy Oleszna, żołnierze Armii Krajowej z terenu naszej miejscowości, poczty sztandarowe Związków Kombatantów Armii Krajowej w Olesznie i we Włoszczowie. Uroczystość zakończył koncert Orkiestry strażackiej z Oleszna. Następnie nauczyciele i zaproszeni goście wzięli udział w towarzyskim spotkaniu przy kawie, omawiając problemy związane z przygotowaniem obchodów 60-lecia szkoły oraz nadaniem szkole imienia Armii Krajowej.
Bardzo ważnym wydarzeniem w życiu naszej szkolnej społeczności była uroczystość 60-lecia szkoły, do której przygotowywaliśmy się już od września. W dniu 14 października odbyła się na placu szkolnym uroczysta msza święta odprawiona przez trzech księży - byłych uczniów naszej szkoły: ks. prof. Tadeusza Przybylskiego, ks. Adama Ziółkowskiego, ks. Stanisława Włodarskiego. W czasie jej trwania została poświęcona dobudowana część budynku szkolnego oraz tabliczka upamiętniająca powrót religii do szkoły.
Dyrektor szkoły zapoznał również licznie zebranych uczestników uroczystości z Uchwałą Rady Pedagogicznej o rozpoczęciu pracy nad nadaniem szkole imienia Armii Krajowej.
Po mszy świętej, części artystycznej przygotowanej przez uczniów pod kierunkiem pani M. Janiszewskiej oraz okolicznościowych przemówieniach nauczyciele oraz zaproszeni goście wzięli udział w towarzyskim spotkaniu oraz poczęstunku przygotowanym przez Komitet Rodzicielski.
Z okazji 60-lecia Komitet Rodzicielski przy współudziale kilku nauczycieli wydał okolicznościowe trzystronicowe pismo, którego ponad 100 egzemplarzy zostało rozprowadzonych wśród uczestników uroczystości.
Na uwagę zasługuje ogromne zaangażowanie wszystkich nauczycieli i uczniów oraz dużej liczby rodziców w przygotowaniu szkoły do uroczystości. Po raz pierwszy doszło również do pełnego współdziałania szkoły z Kościołem - duże zaangażowanie wykazał ks. prefekt Janusz Jamróz.
W bieżącym roku szkolnym do naszej szkoły, podobnie jak w całym kraju, powróciła nauka religii. Zasady szkolnej katechizacji zostały ustalone w dniu 27 czerwca 1990 roku na posiedzeniu Komisji Wspólnej przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski. Zgodnie z nimi nauka religii odbywała się w wymiarze dwu godzin tygodniowo. Prowadził ją ksiądz prefekt Janusz Jamróz oraz katechetka Dorota Sitkowska.
Oprócz nich prace w naszej szkole podjęło młode małżeństwo Irena i Andrzej Dudkiewiczowie. Do szkoły w Brygidowie na stanowisko dyrektora odszedł natomiast Roman Grabiec. Zajął tam miejsce Krzysztofa Kozieła, byłego nauczyciela naszej szkoły, który został powołany na wizytatora utworzonej w Jędrzejowie delegatury KOiW w Kielcach. Dyrektorem tej delegatury, a więc naszym bezpośrednim zwierzchnikiem jest mgr Ludwik Maksalon.
Przez cały rok szkoła przygotowywała się, realizując wiele zadań wychowawczych i gospodarczych, do nadania imienia patrona. Pod koniec roku szkolnego zawiązał się Komitet Organizacyjny, który będzie czuwał nad całością przygotowań do tak ważnej w życiu naszej szkoły uroczystości. Jego przewodniczącym został dyrektor szkoły Edward Karpiński. W skład Komitetu weszło siedmiu nauczycieli, piętnastu rodziców oraz ks. Janusz Jamróz. Komitet zaprosił na swoich honorowych członków ponad czterdzieści osób - ludzi szczególnie związanych ze szkołą oraz Armią Krajową.
Szczególnie odczuwalny jest w bieżącym roku szkolnym brak środków finansowych nie tylko na remonty i inwestycje, ale i na bieżące utrzymanie szkół. Nie zawsze w terminie wypłacano nauczycielom wynagrodzenia miesięczne. Rozumiejąc nasze potrzeby Rada Gminy w Krasocinie, mimo że przekazała utrzymanie szkół KOiW w Kielcach, przeznaczyła na remont naszej placówki 30 mln. złotych. Dwa miliony złotych otrzymaliśmy również od Przedsiębiorstwa Budownictwa Rolniczego we Włoszczowie. Dzięki tym środkom i niewielkim funduszom zebranym przez rodziców mamy zamiar zmienić nieco wygląd naszej szkoły.
W mijającym roku sprowadziliśmy i osadziliśmy kamień, na którym umieścimy nazwę szkoły. Wyremontowaliśmy odcinek wodociągu, wymieniliśmy kotły CO oraz część skorodowanych grzejników, przebudowaliśmy oświetlenie placu szkolnego, rozpoczęliśmy budowę parkingu rowerowego oraz kontynuowaliśmy budowę ogrodzenia placu szkolnego. Do naszych działań aktywnie włączyli się rodzice, między innymi pan Jerzy Klimczyk nieodpłatnie wykonał remont wodociągu, p. Roman Cierpica wykonał bramę oraz furtkę do ogrodzenia, p. Antoni Drej pociął drewno na sztachety. Kilkudziesięciu rodziców pracowało w czynie społecznym przy budowie ogrodzenia, transporcie torfu, gliny i kamieni. Pan Zenon Dachowski trzykrotnie przywoził cement z Małogoszcza. Łączna wartość zrealizowanych w tym roku szkolnym zadań w formie nieodpłatnej pomocy rodziców oraz ze środków pozabudżetowych wyniosła prawie 17,5 mln. złotych.
W roku szkolnym 1990/91 szkołę ukończyło 37 uczniów. Promocje do klas programowo wyższych otrzymało 94,3%, 17 uczniów pozostało w tych samych klasach. Najlepsi uczniowie otrzymali nagrody i wyróżnienia:
- świadectwo z wyróżnieniem - 16 uczniów,
- nagrody książkowe - 91 uczniów.
Średnia nauczania szkoły wyniosła 3,9, a więc była znacznie wyższa od ubiegłorocznej.
Nagrody Dyrektora Szkoły otrzymali nauczyciele:
- Wiesława Orzeł - za wyróżniająca pracę wychowawczo-opiekuńczą z dziećmi w wieku przedszkolnym,
- Mariusz Deska - za budzenie aktywności społecznej uczniów w ramach praktyk uczniowskich oraz osobisty wkład w realizacje zadań wychowawczych i gospodarczych szkoły,
- Krystyna Grabiec - za duże zaangażowanie w kierowaniu praca Samorządu uczniowskiego,
- Andrzej Kowalczyk - za bardzo duże zaangażowanie w realizacji zadań wychowawczych szkoły w zakresie budzenia aktywności społecznej uczniów oraz tych, związanych z przygotowaniem do obchodów 60-lecia naszej placówki,
- Mieczysława Janiszewska - za duży wkład pracy w organizację uroczystości 60-lecia szkoły,
- Wiesława Kozieł - za wyróżniającą działalność na rzecz szkoły i środowiska w zakresie edukacji kulturalnej.
Dyrektor szkoły otrzymał nagrodę Kuratora Oświaty i Wychowania w Kielcach za osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej.
Na początku roku szkolnego został wybrany nowy skład Komitetu Rodzicielskiego. Przewodniczącym Zarządu został pan Henryk Arkit - zastępca dyrektora Przedsiębiorstwa Budownictwa Rolniczego we Włoszczowie, jego zastępcą Mirosława Wdowiak, skarbnikiem - Barbara Drzewiecka, a sekretarzem - Bożena Cierpica. Komitet bardzo aktywnie działał na rzecz dzieci i szkoły, włączył się w przygotowanie obchodów 60-lecia szkoły: zorganizował poczęstunek dla zaproszonych gości, wydał okolicznościowe pisemko, które było rozprowadzane wśród uczestników uroczystości.
Edward Karpiński