Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Los naszej Ojczyzny zależy dziś od Ciebie ...

Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Olesznie gościła w dniu 14.01.2020 r. członków grupy rekonstrukcji historycznej "Patriotic". Licznie zgromadzeni w sali gimnastycznej szkoły uczniowie oraz nauczyciele, mieli możliwość wysłuchania wykładu oraz obejrzenia pokazu pt.: ,,Losy II Rzeczypospolitej podczas kampanii wrześniowej w okresie II wojny światowej".

Podczas godzinnego spotkania, uczniowie klas I-VIII usłyszeli wiele, niezwykle ciekawych, informacji dotyczących m.in.: I wojny światowej, powstania NSDAP i dojścia Adolfa Hitlera do władzy w Niemczech, przyczyn rozpętania II wojny światowej przez III Rzeszę i ZSRR, paktu Ribbentrop- Mołotow, prowokacji gliwickiej, bohaterskiej postawy Polaków na Westerplatte ostrzeliwanym przez niemiecki pancernik Schleswig- Holstein, dziwnej wojny w wykonaniu Anglii i Francji, obrony Wizny- nazywanej "Polskimi Termopilami", największej bitwie kampanii wrześniowej- nad rzeką Bzurą czy wreszcie ostatniej bitwy kampanii wrześniowej, którą stoczyła Samodzielna Grupa Operacyjna ,,Polesie" pod dowództwem gen. Franciszka Kleberga.

Ponadto w czasie pokazu zwrócono uwagę na tragedię Polaków i Żydów, na okupowanych przez Niemców i Rosjan ziemiach polskich. Masowe wysiedlenia Polaków z Kraju Warty do Generalnego Gubernatorstwa, uliczne łapanki kończące się przymusową pracą w III Rzeszy, przesłuchaniem przez niemieckie Gestapo albo transportem do obozu masowej zagłady Auschwitz- Birkenau. Zagłada narodu żydowskiego, heroiczne bohaterstwo Ireny Sendlerowej czy rodziny Ulmów ratujących Żydów, egzekucje przedstawicieli polskiej inteligencji w Palmirach pod Warszawą. Wszystko to składało się na obrazy codziennego życia w okupowanym kraju. Przypomniano wreszcie historię Polskiego Państwa Podziemnego, w ramach którego ukazano bohaterstwo żołnierzy Armii Krajowej i harcerzy ,,Szarych Szeregów", zaangażowanych w walkę przeciwko okupantowi niemieckiemu.

Ciekawy wykład poparty został pokazem umundurowania i uzbrojenia żołnierskiego, które uczniowie mogli dotknąć. Wielu odważnych uczniów założyło mundury i maski przeciwgazowe, a do ręki wzięło pistolety maszynowe.

Mam nadzieję, iż usłyszana przez wszystkich opowieść o heroicznym bohaterstwie naszych przodków, pozwoli nam lepiej zrozumieć i docenić ich poświecenie, w walce z niemieckim i radzieckim okupantem. My współcześni, winniśmy bohaterom II wojny oddać cześć i szacunek, gdyż w czasach kiedy deptano człowieczeństwo, zachowali się mężnie i godnie. Żyjąc dziś, w niepodległej i wolnej Polsce, realizujmy chwalebny testament naszych przodków, budując z całych sił pomyślność naszej Ojczyzny- Rzeczypospolitej Polskiej. 

Autor: Ryszard Kowalczyk, historyk SP im. AK w Olesznie

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ