Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Zmarł porucznik Bolesław Ciesielski „Farys II” - uczestnik bitwy pod Chotowem

W dniu 10 czerwca 2019 r. w wieku 93 lat zmarł porucznik Bolesław Ciesielski, ps. Farys II – uczestnik bitwy pod Chotowem, która rozegrała się w dniu 30 października 1944 roku. Był żołnierzem I batalionu 2. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej. W bitwie tej dzielni żołnierze majora ,,Nurta” dali pokaz odwagi i męstwa, stając do walki z licznym i dobrze uzbrojonym niemieckim Wehrmachtem.

„Farys II” co roku, jako gość honorowy, uczestniczył w uroczystościach rocznicowych bitwy pod Chotowem. Na spotkaniach z uczniami w szkole w Olesznie oraz na polanie, niedaleko pomnika w Chotowie, przy ognisku wspominał młodzieńcze lata spędzone na ukrywaniu się w lasach i walce z okupantem hitlerowskim. Ileż ryzyka było w tej walce i zarazem szczęśliwych przypadków, które pozwoliły mu przeżyć ten koszmar.

Spotkania z nim były dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie prawdziwymi lekcjami historii ukazującymi okrutny czas walki z okupantem hitlerowskim podczas II wojny światowej. A on sam zawsze był wdzięczny społeczności Oleszna i Chotowa za to, że pamiętają o bohaterskich czynach „chłopców z lasu”. Często podkreślał, że to oni, w tamte wojenne dni, dawali walczącym partyzantom jeść, przyjmowali ich na nocleg, udzielali informacji o wrogu.

Dziękujemy poruczniku! Spoczywaj w pokoju!

Społeczność szkolna ZPO w Olesznie

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ