Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Święto Patrona Szkoły

Z okazji Dnia Patrona Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej uczniowie klasy VI a wraz z wychowawczynią p. Mariolą Kamińską zorganizowali poprzez aplikację Teams wieczornicę pod nazwą „Armia Krajowa w poezji, pieśni i filmie”. Celem internetowego spotkania było przypomnienie podstawowych wiadomości o Armii Krajowej oraz Powstaniu Warszawskim, a także prezentacja pieśni i poezji patriotycznych. Dziś, gdy żyjemy w wolnej Polsce, pieśni te rozgrzewają w nas miłość do Ojczyzny, są pamiątką po ludziach, którzy oddali życie za wolną Polskę, dlatego powinniśmy je pielęgnować.

Podczas wieczornicy uczniowie obejrzeli prezentację przygotowaną przez ich koleżankę z klasy Patrycję Kowalczyk, z której dowiedzieli się o okolicznościach powstania Armii Krajowej, utrwalili daty bitew, które miały miejsce w naszej okolicy. Obejrzeli również film pt. „Akcja pod Arsenałem” - ukazujący opartą na autentycznych wydarzeniach historię trzech harcerzy: Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” ,Jana Bytnara „Rudego” i Macieja Dawidowskiego „Alka”, walczących w Szarych Szeregach przeciwko niemieckim okupantom. Dzieci podziwiały jak walczący młodzi bohaterowie zachowują zimną krew działając w konspiracji, jak radzą sobie z uczuciami, ciężką pracą łącząc to z działaniem na rzecz niepodległej Polski. Ich życiu przyświecała dewiza: „Pięknie żyć i pięknie umierać".
Ponadto w ramach akcji wychowawczyni klasy zorganizowała konkurs pod hasłem „Co wiem o Armii Krajowej”. Wszyscy uczniowie brali w nim aktywny udział i chętnie odpowiadali na pytania konkursowe dobrze się przy tym bawiąc.
Wieczornica była dla wszystkich uczniów prawdziwą lekcją historii. Przybliżyła losy tych, którzy walczyli za wolność naszej Ojczyzny i oddali za nią życie. Ziściły się słowa Zbigniewa Kabaty: „Nas nie stanie, lecz Ty nie zginiesz. Pieśń cię nie weźmie, legenda przechowa. Wichrem chwały w historię popłyniesz. Armio Krajowa”.

Klasa VI a

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ