Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Wyjazd po Betlejemskie Światło Pokoju

W dniach 14 – 16.12.2007 r. odbyła się wycieczka harcerzy z 34 Drużyny Harcerskiej do Zakopanego. Głównym jej celem było odebranie Betlejemskiego Światła Pokoju od skautów Słowackich na Łysej Polanie. W tym roku temu wydarzeniu towarzyszyło przesłanie „ Stawiajmy wyzwania. Świećmy przykładem".

W bieżącym roku po raz pierwszy w historii naszej Drużyny skorzystaliśmy z możliwości udziału w tej imprezie. Szybko zorganizowała się trzynastoosobowa grupa pod opieką druhny hm Anny Resiak. To, że pojechaliśmy wspólnie z harcerzami innych drużyn Hufca Szczekociny, jest zasługą komendantki Hufca hm Ewy Huć. Wielkie dzięki dla Komendantki.

W drodze do stolicy Tatr wstąpiliśmy do Wadowic. Weszliśmy do Bazyliki Mniejszej, a potem zwiedzaliśmy dom rodzinny Jana Pawła II (obecnie muzeum), w którym 18 maja 1920 r. urodził się papież, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. W jednej z pobliskich cukierni rozkoszowaliśmy się smacznymi kremówkami.

Do Zakopanego dotarliśmy ok. godz.15. Po długiej podróży był spacer po Krupówkach. Było bardzo dużo śniegu – piękna podhalańska zima. Do naszego schroniska prowadzonego przez siostry zakonne dotarliśmy przed godz.18. Po rozpakowaniu się czekała na nas pyszna kolacja. O godz. 19.30 wyruszyliśmy do schroniska ZHP „Głodówka", gdzie odbyło się ogniobranie pt. „Góry tu wszystko jest święte, tu wspinaczki nasze wniebowzięte". Naszym zadaniem na miejscu było znalezienie ognia w lesie, a następnie zaniesienie go na pochodniach do ogniska przy tym schronisku. Tego wieczoru w „sali kominkowej” wysłuchaliśmy recytacji wierszy o górach Tatrach, obejrzeliśmy wiele zdjęć ukazujących piękno tych gór.

Następnego dnia po śniadaniu czekały na nas kolejne atrakcje. O godzinie 9:00 pojechaliśmy kolejką górską na Gubałówkę. Z góry podziwialiśmy cudowny zimowy krajobraz. Nasza druhna Ania zachwycała się pięknie okrytymi białym puchem świerkami górskimi. Po zjechaniu z powrotem mogliśmy kupić sobie ciekawe pamiątki. Potem poszliśmy na cmentarz, gdzie na pomniku Olgi i Andrzeja Małkowskich – twórców harcerstwa polskiego zapaliliśmy znicze. Następnie poszliśmy do Muzeum im. Olgi i Andrzeja Małkowskich gdzie oglądaliśmy wyeksponowane po nich pamiątki, m.in. mundury, pianino, świadectwa szkolne.

W tym dniu pojechaliśmy pod skocznię narciarską. Na górę się wejść nie dało, bo trwały przygotowania do styczniowych zawodów. Przed kolacją na Głodówce uczestniczyliśmy w warsztatach świątecznych, w trakcie których piekliśmy ciasteczka na choinkę, robiliśmy kartki świąteczne i ozdoby choinkowe. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do naszego schroniska. Po kolacji wszyscy poszliśmy spać.

W niedzielę to jest 16 grudnia o 8:30 po śniadaniu pojechaliśmy na Łysą Polanę (przejście graniczne ze Słowacją), gdzie odbyło się uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju przez skautów słowackich. To niezapomniane wrażenie. Nawet dość duży chłód, nie zniechęcił nas na długie oczekiwanie na Betlejemski Ogień, który odebrała naczelniczka ZHP. Potem poszczególne hufce z Polski odpalały od tego światła swoje lampiony. Na Głodówce w kaplicy Św. Piotra i Pawła odbyła się Msza Święta.

Wróciliśmy do Oleszna późnym popołudniem, pełni wielu wrażeń. Betlejemskie Światło Pokoju, tradycyjnie już przekazaliśmy całej społeczności szkolnej w trakcie spotkania opłatkowego. Mamy nadzieję, że to Światło zjednoczy wszystkich w jedną wielką rodzinę, która odnajdzie w jego blasku miłość, zrozumienie i nadzieję.

Uczestnicy wycieczki

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ