Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Dzień Europejski

9 maja 2007 roku odbył się w naszej placówce Dzień Europejski. Świętowaliśmy go podwójnie, a mianowicie: data 9 maja 1950 upamiętniała deklarację, którą przedstawił minister spraw zagranicznych Francji Robert Schuman, a kolejna data to 25 marca 1957 roku. Wówczas to przywódcy sześciu krajów europejskich zebrali się w Rzymie, aby podpisać traktat założycielski Wspólnot Europejskich, tzw. Traktat Rzymski, który dał początek europejskiej rodzinie.

Na początku uroczystości wspólnie odśpiewaliśmy hymn europejski „Oda do radości”. Następnie Szkolny Klub Europejski przybliżył najważniejsze informacje związane z obchodami 50 rocznicy Traktatu Rzymskiego ze szczególnym zwróceniem uwagi na LOGO URODZINOWE. Następnie uczniowie z Gimnazjum przedstawili spektakl w języku niemieckim „ Des Lebens schönste Blüte ist Güte”, czyli „Najpiękniejszym życia kwiatem jest dobroć”, który był wystawiony 27 marca b.r. w Kieleckim Centrum Kultury na III Festiwalu Małych Form Teatralnych w Języku Niemieckim i odniósł sukces zajmując III miejsce. Potem Pan Dyrektor wręczył nagrody laureatom następujących konkursów:

  • Konkursu „Co wiem o Unii Europejskiej”. Konkurs był przeprowadzany w dwóch kategoriach: klasy IV-VI Szkoły Podstawowej i klasy gimnazjalne.
  • Konkursu plastycznego z elementami języka niemieckiego „ Lieblingsmärchen von Jacob und Wilhelm Grimm”- „Ulubione bajki braci Grimm” z tytułem w języku niemieckim. W tym konkursie wzięli udział uczniowie klasy IV i V Szkoły Podstawowej.
  • Konkursu wiedzy o krajach niemieckojęzycznych „ DACH- was ist das?”, który był przeprowadzany także w dwóch kategoriach - wiedza podstawowa dla klasy VI Szkoły Podstawowej i I gimnazjum oraz wiedza rozszerzona dla klas II i III gimnazjum.
  • Konkursu plastycznego dla wszystkich klas szkoły podstawowej i gimnazjum pt. „Nic, co europejskie nie jest mi obce”.

Nagrody dla laureatów konkursów przekazali: Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Kielcach, Urząd Komitetu Integracji Europejskiej w Warszawie oraz Wydawnictwo Szkolne PWN. Informacje o wszystkich przedsięwzięciach związanych z edukacją europejską w naszej szkole można znaleźć na stronie międzynarodowego projektu DZIEŃ WIOSNY W EUROPIE 2007 (www.springday2007.net)

 

Szkolny Klub Europejski„Europejczyk”

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ