Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Uczestniczyliśmy w warsztatach: "Sztuka na kółkach"

29 września 2014 r. w naszym kościele parafialnym w Olesznie odbyły się  warsztaty w ramach projektu: „Sztuka na kółkach” realizowanego przez Stowarzyszenie Historyków Sztuki w Krakowie. Wraz z naszym wychowawcą, panem Edwardem Karpińskim, udaliśmy się tam o godzinie 10:00.

Przed kościołem spotkaliśmy panią, która wyjaśniła nam, czemu  służą te warsztaty. Okazało się, że są one organizowane w całej Polsce. Zadaniem ich uczestników jest poznanie najpiękniejszych i najwartościowszych zabytków kultury i sztuki znajdujących się w ich miejscu zamieszkania. Prowadząca warsztaty opowiedziała nam też o różnych wyznaniach w naszym kraju i związanych z nimi świątyniach: kościołach, cerkwiach, synagogach, meczetach.

Po wejściu do kościoła pani prowadząca warsztaty wyjaśniła nam, jak nazywają się poszczególne miejsca w kościele. Wytłumaczyła nam, co to są atrybuty oraz opisała, jak wcześniej wyglądała msza święta. Wcześniej  księża odprawiali mszę świętą odwróceni tyłem do wiernych i mówili w języku łacińskim. Byliśmy bardzo zaskoczeni, kiedy prowadząca warsztaty opowiedziała nam, w  jaki sposób zdobione są niektóre elementy kościoła. Wykorzystywane są do tego sprasowane płatki złota, które przyklejano do wybranego elementu.

Poznaliśmy funkcję poszczególnych elementów wyposażenia kościoła oraz dokładnie zapoznaliśmy się z rzeźbami i obrazami świętych znajdującymi się w naszym kościele.

Na koniec zabawiliśmy się w detektywów i szukaliśmy atrybutów. Były to między innymi baranek , gołębica i waga.

Wszystkim bardzo podobało się to spotkanie. Dowiedzieliśmy się  wielu ciekawych  rzeczy. Chcielibyśmy kiedyś  powtórzyć takie spotkanie.

Mateusz Mulewicz

Zajrzyj do naszej fotogalerii

Zajrzyj na stronę projektu

Warsztaty w Olesznie na Facebooku

 

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ