W dniu 05 listopada  uczestniczyliśmy w wycieczce do Teatru Współczesnego w Krakowie, gdzie został wystawiony spektakl pt. „Kamienie na szaniec”. Z zainteresowaniem oglądaliśmy dzieło Aleksandra Kamińskiego, które stanowi wzruszającą opowieść o sile przyjaźni, patriotyzmie i honorze.

Skoncentrowana na autentycznych wydarzeniach spod Arsenału narracja odsłania przed nami trzy twarze naznaczone piętnem wojny. Młodzi przyjaciele – Alek, Zośka i Rudy, wkraczają w dorosłość z głowami pełnymi marzeń i planów. Wrzuceni wprost w wir okupacyjnej rzeczywistości, muszą zejść do niepodległościowego podziemia i stać się żołnierzami, a pełne dramatyzmu epizody z życia okupowanej stolicy przeplatają się z ich codziennymi dylematami i troskami.

Klimat opętanej wojną Warszawy dopełniła wyrazista scenografia i wzmagająca napięcie muzyka. Sugestywna gra aktorska dostarczyła nam niezapomnianych wrażeń i wzruszeń, a zsynchronizowane z akcją efekty specjalne przyciągnęły naszą uwagę koncentrując ją nie tylko na historycznym kontekście opowieści, ale i wewnętrznej przemianie bohaterów - ich wchodzeniu w dorosłość, walce o własne przekonania i ideały. Po zakończonym spektaklu uczestniczyliśmy w warsztatach teatralnych „Kuchnia aktorska”, które były poświęcone samodzielnej, zakulisowej pracy aktora, jego warsztatowi oraz niezbędnym umiejętnościom. Poznaliśmy na czym polega trening aktorski, na który składają się ćwiczenia oddechowe, głosowe, dykcyjne, wokalne, elementy rytmiki, tańca, praca z przedmiotem, przestrzenią i kostiumem. A wszystko to oparte było na improwizowanej zabawie, spontanicznym reagowaniu i tworzeniu. Będąc w Krakowie, nie mogliśmy pominąć najbardziej charakterystycznych zabytków dawnej stolicy Polski. Obejrzeliśmy słynny Ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim, romański kościół św. Andrzeja oraz pierwszy barokowy kościół św. Piotra i Pawła. Na końcu podziwialiśmy Sukiennice, zabytkowy Rynek Krakowski, Zamek Królewski na Wawelu.

Projekt sfinansowany ze środków Fundacji PZU realizuje Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Społeczności Lokalnej „Olcha” . Celem projektu jest wzbogacenie wiedzy i umiejętności z edukacji kulturowej wśród uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie. Koordynatorem projektu jest p. Mariola Kamińska. Opiekunowie: p. Andrzej Kowalczyk, p. Ryszard Kowalczyk, p. Justyna Tatar.

uczniowie klas: VII a, VII b, VIII a, VIII b

                        W skład Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie wchodzą: Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej Olesznie oraz Samorządowe Przedszkole w Olesznie