Dnia 09 listopada 2021r wybraliśmy się wraz z opiekunami p. Ewą Deską, p. Mariolą Kamińską, p. Emilią Czapla i p. Andrzejem Kowalczykiem na wycieczkę w ramach projektu POZNAJ POLSKĘ do Sandomierza.

Zbiórka odbyła się o 6: 50 przed naszą szkołą. Po sprawdzeniu listy obecności i załatwieniu wszystkich spraw organizacyjnych, odjechaliśmy spod budynku szkoły. Humory nam dopisywały, gdyż zapowiadała się piękna pogoda.
Po trzygodzinnej podróży byliśmy na miejscu. Sandomierz położony malowniczo nad brzegiem Wisły, nazywany jest często Małym Rzymem, bo podobnie jak stolica Włoch – wybudowany został na siedmiu wzgórzach. Mimo bogatej historii i wielu atrakcji, prawdziwą popularność wśród polskich turystów zdobył dopiero niedawno, dzięki serialowi “Ojciec Mateusz”. Sandomierz przywitał nas piękną jesienną przyrodą. Po zaparkowaniu autokaru naszym oczom ukazał się Zamek Królewski w Sandomierzu, który wzniesiony jest na wzgórzu nad rzeką Wisłą. Wokół zamku znajduje się park, który zachęca do wypoczynku i rekreacji.

Pani przewodnik zaprowadziła nas do lessowego wąwozu Królowej Jadwigi. Ma on około pół kilometra, jego maksymalna wysokość u wylotu wynosi 10 metrów. Mogliśmy podziwiać fantastyczne kształty korzeni. Miejsce to podobno często odwiedzała królowa Jadwiga podążając do Kościoła św. Jakuba. Kolejną atrakcją było zwiedzanie Muzeum Diecezjalnego znajdującego się w Domu Długosza. Następnie udaliśmy się do Zbrojowni Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej to niezwykłe miejsce, gdzie każdy mógł na chwilę przenieść się w dawne czasy i na własnej skórze poczuć ciężar, z którym zmagał się rycerz przymierzając zbroje rycerzy, husarzy, pikinierów, poznać wagę miecza, szabli. Żywa lekcja z naszym przewodnikiem to niezapomniane chwile, które przybliżyły nam historię w niezwykle atrakcyjny sposób. Mieliśmy do dyspozycji zbiory broni, wyposażenia, salę tortur. Grozę wśród nas budziła "katownia" - miejsce pracy sandomierskiego kata i jego narzędzia pracy: dyby, pręgierze, kajdany, madejowe łoże, maski hańbiące, garotta, topory i miecze katowskie. Atrakcyjny pobyt w zbrojowni stanowił specyficzną podróż w przeszłość umożliwiającą nam poznanie życia dawnych żołnierzy sandomierskich.
Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że Sandomierz zyskał duży rozgłos i sławę dzięki serialowi "Ojciec Mateusz" realizowanemu tu nieprzerwanie od 2008 roku. Mieliśmy możliwość spotkania na Starym Mieście ekipę filmową, a nawet głównych bohaterów. Kultowe wnętrza zostały odtworzone w Muzeum - Świat Ojca Mateusza przy rynku. Na powierzchni 300 m² obejrzeliśmy wystawę, która wiernie oddaje klimat serialu. Niecodzienną atrakcją były figury woskowe aktorów odtwarzających główne role.
Następnie uliczkami Sandomierza udaliśmy się do Bramy Opatowskej. Po pokonaniu 145 schodów na szczycie, znajduje się taras widokowy, z którego podziwialiśmy wspaniałą panoramę Sandomierza.
Z dziedzińca kamienicy Oleśnickich, która zachowała pierwotny układ przestrzenny weszliśmy do Podziemnej Trasy Turystycznej. Są to połączone piwnice i korytarze z XV-XVII w. ciągnące się pod kamieniczkami w Rynku, o długości ok.500 metrów pełne ciekawych wystaw i tajemniczych zaułków. W przeszłości pełniły one rolę składów kupieckich a w czasie wojen czy najazdów służyły jako schrony. Pani przewodnik opowiedziała nam również legendę o Halinie Krępiance, która została zasypana wraz z Tatarami w tajemnych korytarzach.
Po wysłuchaniu barwnych opowieści przewodnika udaliśmy się na obiad do restauracji "Ciżemka". Po zjedzeniu posiłku i krótkim odpoczynku udaliśmy się w stronę parkingu. Po drodze obejrzeliśmy Pierścień z krzemieniem pasiastym, który znajduje się nieopodal sandomierskiego rynku. Nietypowa rzeźba waży 80 kg, a obwód samego pierścienia ma aż 100 cm. Nieopodal znajdowało się Ucho Igielne, to nic innego jak Furta Dominikańska, ostatnia istniejąca furta w murach obronnych Sandomierza. Wąskie przejście umożliwiało ucieczkę i ukrycie się w murach Sandomierza, a niegdyś stanowiło także komunikację między dwoma klasztorami dominikańskimi stojącymi po obu stronach murów. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

Uczestnicy wycieczki: uczniowie klas IV, V i VII a

                        W skład Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie wchodzą: Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej Olesznie oraz Samorządowe Przedszkole w Olesznie