W dniu 13 lutego 2025 roku harcerze, poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej oraz poczet sztandarowy ŚZŻAK Koło AK w Olesznie wzięli udział w uroczystości patriotycznej we Włoszczowie z okazji 83 rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w Kościele pw.. Wniebowzięcia NMP  za Ojczyznę i żołnierzy Armii Krajowej. Potem przy symbolicznym grobie – pomniku dowódców Armii Krajowej: gen. „Grota” Stefana Roweckiego” i gen. „Niedźwiadka” Leopolda Okulickiego złożone zostały kwiaty i zapalone znicze.

W tym roku po raz pierwszy obchodzimy w dniu 14 lutego Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Święto to zostało uchwalone przez Sejm RP 9 stycznia 2025 roku, w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej – największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Związek Sowiecki Europie. Armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości.

Dla społeczności Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie dzień 14 lutego to również Święto Patrona Szkoły. Należy przypomnieć, że szkole nadano imię – Armii Krajowej w dniu 13 października 1991 roku.

Warto zapamiętać fakty z historii powstania Armii Krajowej: 

  • 27 września 1939 roku - zawiązana  zostaje pierwsza ogólnopolska organizacja konspiracyjna, podporządkowana Rządowi  Rzeczypospolitej Polskiej – Służba Zwycięstwu Polski (SZP),
  • Służba Zwycięstwu Polski (SZP) uległa szybko przekształceniu w Związek Walki Zbrojnej(ZWZ),
  • 14 lutego 1942 roku dokonano zmiany nazwy Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową, która …„ pozostała tą samą podziemną armią, co wcześniej, tylko że ciągle rosnącą w siłę i coraz sprawniej działającą”  – tak powiedział w jednym z wywiadów prof. Andrzej K. Kunert.

Mówiąc potocznie, możemy stwierdzić, że 27 września przypadają urodziny Armii Krajowej, zaś 14 lutego imieniny. W całym okresie istnienia Armii Krajowej od 27 września 1939 roku do 19 stycznia 1945 roku była to armia Rzeczypospolitej Polskiej, uznawana za część regularnych Polskich Sił Zbrojnych.

Uczestnicy uroczystości

                        W skład Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie wchodzą: Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej Olesznie oraz Samorządowe Przedszkole w Olesznie