W dniu 9 listopada br. odbyła się uroczysta akademia dedykowana uczniom klas I-III Szkoły Podstawowej, przygotowana przez oddziały przedszkolne pod kierunkiem pani Małgorzaty Spurek i Justyny Michałek.
Uroczystość zaszczycili swoja obecnością Wójt Gminy Krasocin - p. Ireneusz Gliściński, członkowie Koła Armii Krajowej w Olesznie: p. Jan Mazur, p. Czesław Kowalczyk i p. Jerzy Stolarczyk oraz licznie przybyli rodzice i dziadkowie przedszkolaków.
Po powitaniu gości Pani Dyrektor - Zofia Marcinkowska nawiązała do historii odzyskania przez Polskę niepodległości w listopadzie 1918 roku, po czym przedszkolaki zaprezentowały montaż słowno-muzyczny pt. „PRZEDSZKOLAKI OJCZYŹNIE". Publiczności bardzo podobały się występy najmłodszych. Z entuzjazmem nagradzali ich gromkimi brawami.
Następnie przy akompaniamencie akordeonu zaprezentował się Zespół „Melodia” z Oleszna w koncercie pieśni patriotycznych i żołnierskich.
Po udanym występie przedszkolaków i seniorów Pan Wójt- Ireneusz Gliściński zabierając głos pogratulował udanego pomysłu połączenia pokoleń w radosnym świętowaniu listopadowej uroczystości. Poważne treści patriotyczne w wykonaniu przedszkolaków z łatwością docierały do widza, a zaduma i refleksja mieszały się z radością. Specjalnie przygotowane ludowe stroje przedszkolaków dodawały uroku wykonywanym tańcom, a maluchy dały dowód na to, że tak poważna rocznicowa uroczystość może być wspaniałą lekcją patriotyzmu nie tylko dla nich, ale i dla dorosłych.
Równie dużym zainteresowaniem cieszyła się akademia przygotowana przez klasę VIa pod kierunkiem pani Teresy Szczepańskiej.
Montaż słowno - muzyczny pt. „Droga do wolności” obejrzeli tym razem uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej i młodzież gimnazjum. Oglądający byli świadkami tego, jak Polskę zniewoliły państwa zaborcze: Rosja, Prusy i Austria. Symboliczna scena, kiedy jedna z uczennic - grająca rolę Polski- została uwięziona i spętana sznurami, w sposób szczególny pokazała, w jak trudnym położeniu był nasz kraj przez 123 lata niewoli. Korona cierniowa spotęgowała efekt cierpienia i bólu Polski będącej pod zaborami. Radość z odzyskania niepodległości pięknie zaprezentowała w tańcu, ubrana w barwy narodowe, uczennica Julia Orzeł. Wspaniale spisał się także Karol Siwek, który był narratorem przedstawienia. Swym wyrazistym głosem poprowadził oglądających akademię od czasów rozbiorów aż do roku 1918, kiedy Polska odzyskała wolność.
Po udanym występie uczniów klasy VIa Pani Dyrektor Zofia Marcinkowska pogratulowała występującym i zachęciła do spontanicznego wykonania kilku piosenek patriotycznych. Przy akompaniamencie muzycznym uczennice gimnazjum zaśpiewały pełnym głosem dwa utwory: „Wojenko, wojenko” i „Marsz Pierwszej Brygady”. Wszystkim bardzo podobał się ten występ.
Dziękując raz jeszcze za rzetelną pracę podczas przygotowań do akademii, a także w czasie samej uroczystości, Pani Dyrektor życzyła uczniom dalszych sukcesów zarówno w nauce jak i przygotowaniu kolejnych uroczystości szkolnych.
Małgorzata Spurek
Justyna Michałek