W sobotę, tj. 13 czerwca 2015 r. grupa harcerzy już po raz kolejny wzięła udział w uroczystościach na Wykusie, upamiętniających żołnierzy Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej PONURY – NURT.
Opiekę nad nami sprawowała dh hm Anna Resiak.
W tym roku meldunek o gotowości placu na Wykusie do uroczystości odebrał Bolesław Ciesielski „Farys 2”. Uroczystości rozpoczęły się polową Mszą świętą za NURTA i jego żołnierzy.
Mjr NURT – Eugeniusz Kaszyński zwany przez kolegów Gedyminem lub po prostu Gedkiem. Jeden z najsłynniejszych dowódców partyzanckich AK z Gór Świętokrzyskich. NURT, cichociemny, początkowo był zastępcą mjr Jana Piwnika - PONUREGO. Po przeniesieniu PONUREGO na Nowogródczyznę został dowódcą Zgrupowań Świętokrzyskich; w czasie koncentracji przed akcją "Burza" - dowódcą I batalionu 2 pułku piechoty Legionów AK, a w październiku 1944 r. - dowódcą 2 pułku piechoty Legionów AK. Przeszedł cały szlak bojowy pułku. Inspirował, opracowywał, a najczęściej dowodził wieloma akcjami i starciami bojowymi od wiosny 1943 r. do późnej jesieni 1944 r. W 1945 r. został awansowany do stopnia majora. Po wojnie zamieszkał w Londynie, zmarł 24 marca 1976 r. Odznaczony Orderem Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami. Związany uczuciowo z Górami Świętokrzyskimi pragnął, aby jego prochy spoczęły na Wykusie - leśnym wzgórzu w rejonie Wąchocka, gdzie znajdowała się baza operacyjna dowodzonego przez niego zgrupowania. W 1994 r. życzenie to zostało spełnione dzięki staraniom między innymi zmarłego 30 maja bieżącego roku mjr Henryka Pawelca "ps. Andrzej".
Mjr Henryk Pawelec "Andrzej" - jeden z twórców oddziału AK "Wybranieccy", dowódca zwiadu konnego I batalionu 4 pułku piechoty Legionów AK, w 1945 r. dowódca oddziału "Nie" w rejonie Bodzentyna, a następnie żołnierz 2 Korpusu Polskiego we Włoszech. Był kawalerem Orderu Wojennego Virtuti Militari V kl.
Wśród uczestników uroczystości byli obecni przedstawiciele policjantów garnizonu świętokrzyskiego, dla których "Ponury" - aspirant Policji Państwowej od 1991 roku jest patronem. W tym roku Honorową Odznaką „Ponurego” odznaczono jednego policjanta.
Oficjalną część uroczystości zakończył apel poległych, salwa honorowa i złożenie wiązanek kwiatów przy kapliczce. Po części oficjalnej na Wykusie zorganizowano harcerskie ognisko.
Uczestniczyliśmy w plenerowej lekcji, która przybliżyła nam historię Polskiego Państwa Podziemnego. Żołnierze Armii Krajowej zasługują na naszą pamięć i szczególny szacunek, ponieważ dzięki ich ogromnemu poświęceniu, bohaterstwu i patriotyzmowi żyjemy w Niepodległej Polsce. Drogę do wolności okupili ogromnym cierpieniem, bez wahania poświęcali swoje życie i zdrowie dla dobra Ojczyzny. Nie bacząc na niebezpieczeństwo walczyli o naszą przyszłość, dlatego należy docenić ich niezrównaną siłę woli i bezgraniczne oddanie Polsce.
Postawy i ideały, którym hołdowali żołnierze Armii Krajowej, są doskonałym i ponadczasowym wzorcem dla każdego z nas.
Harcerze z 34 Drużyny Harcerskiej