W niedzielę 6 marca 2022 roku Zespół Placówek Oświatowych w Olesznie oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Społeczności Lokalnej Olcha, już po raz drugi wspólnie zorganizowali wydarzenie patriotyczno-sportowe pn.: „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

Impreza ta była inspirowana ogólnopolskim wydarzeniem o tej samej nazwie. Celem biegu było oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP –Żołnierzom Wyklętym, poszerzanie i popularyzacja wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych w Polsce i za granicą oraz promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia, a w szczególności popularyzacja idei biegania.

Uczniowie z klas: IV, V i VII b przygotowali montaż słowno – muzyczny upamiętniający żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, działającego w latach 1944 – 1963 na terenie Polski. Na znak solidarności z narodem ukraińskim, uroczystość rozpoczęto od odśpiewania Hymnu Polski oraz wysłuchania Hymnu Ukrainy. Młodzi artyści recytowali wiersze nawiązujące do bohaterstwa i męstwa walczących, odkłamując zeszpecone przez proreżimową propagandę sylwetki Żołnierzy Wyklętych. Z racji tragicznych losów bohaterów, o których mówiły wszystkie teksty, zarówno śpiewane jak i deklamowane, występ uczniów był bardzo refleksyjny i poruszający. W sposób szczególny wybrzmiał utwór pt. „Podziemna armia powraca” autorstwa Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka, zaprezentowany przez Adasia Mogielskiego i Martynę Dzięcioł.
W ostatniej część przedstawienia wspomniano o zbrodniczej agresji Rosji na Ukrainę. Niezwykle wymowną w tych okolicznościach była piosenka Czesława Niemena pt. „Dziwny jest ten świat” w wykonaniu Adasia Lichosika i chórku, który oprócz biało – czerwonych opasek na rękach, prezentował niebiesko – żółte serduszka na bluzkach, symbolizujące akt solidarności z Ukrainą.
Opiekunami występu były p. Brygida Jasnos i p. Małgorzata Stolarczyk.
Po akademii przedstawiciele społeczności Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej, wraz z zaproszonymi gośćmi, udali się pod tablicę pamięci AK, gdzie zapalili znicze i złożyli kwiaty. Skład delegacji: uczniowie – Konrad Pakuła (VIII a), Natalia Kowalczyk (VIII b), Natalia Ostojska (VIII b), Adrian Piec (VIII a), nauczyciele – dyrektor Rafał Pacanowski, wicedyrektor Mariola Kamińska, Zdzisława Kowalczyk, Teresa Siwek, w asyście przedstawicieli Komendanta Powiatowego Policji – komisarza Jarosława Borowskiego i aspiranta Łukasza Dumina.
Następnie uczestnicy wydarzenia udali się na pobliskie boisko wielofunkcyjne, na którym przygotowywali się do biegów w swoich kategoriach. Start i meta biegu usytuowane były na terenie placu szkolnego i okolicy. W imprezie wzięło udział ok 180 osób. Do idei przyłączyły się przedszkolaki, dzieci, młodzież i dorośli. Start poprzedził krótki rys historyczny poświęcony żołnierzom antykomunistycznego podziemia z lat 1945-1963. Następnie biegacze ubrani w koszulki upamiętniające postacie Żołnierzy Wyklętych ruszyli na trasę o długości 1963 metrów. Dystans wybrany nieprzypadkowo, gdyż symbolizujący datę śmierci ostatniego z Niezłomnych, Józefa Franczaka - ps. „Lalek”, zamordowanego przez funkcjonariuszy bezpieki 21 października 1963 roku. W tym dniu odbyły się jeszcze biegi dla najmłodszych, na krótszych dystansach - 400 i 800 metrów. Na mecie na każdego uczestnika czekał okolicznościowy medal oraz poczęstunek- kiełbasa z grilla, kawa i herbata. Patriotyczny bieg odbył się pod Patronatem Honorowym: Starosty Włoszczowskiego Dariusza Czechowskiego, Wójta Gminy Krasocin Ireneusza Gliścińskiego, Komendanta Powiatowego Policji we Włoszczowie inspektora Mariusza Przyborowskiego i Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej starszego kapitana Andrzeja Pacanowskiego. Medale, puchary i dyplomy zwycięzcom wręczyli: Wicestarosta Włoszczowski Łukasz Karpiński, Wójt Gminy Krasocin Ireneusz Gliściński, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej we Włoszczowie brygadier Zbigniew Starzyk, Radny Rady Gminy Krasocin Marek Wójcik, Dyrektor ZPO Oleszno Rafał Pacanowski, Wicedyrektor ZPO Oleszno Mariola Kamińska oraz koordynator wydarzenia p. Andrzej Kowalczyk. Gratulujemy wszystkim uczestnikom biegu, a zwłaszcza zwycięzcom. Partnerami wydarzenia były: Ochotnicza Straż Pożarna w Olesznie, Ochotnicza Straż Pożarna we Włoszczowie oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Olesznie. Wydarzenie to mogło odbyć się dzięki wsparciu Przyjaciół naszej szkoły, którym składamy serdeczne podziękowania.

Wyniki biegu IX edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”

Dystans 400 m (klasy I-III)
I miejsce –Karol Fitas – kl. II
II miejsce – Adam Sarleja- Łódź
III miejsce – Antoni Mikołajczyk kl. III

Dystans 600 m (klasy IV i V)
I miejsce - Bartłomiej Kapelusz kl. IV
II miejsce – Grzegorz Charitonov kl. V
III miejsce – Ksawery Frączek kl. IV- SP Mieczyn

Dystans 1963 m (klasy VII-VIII)
I miejsce – Adrian Piec kl. VIIIA
II miejsce – Konstanty Waligóra kl. VIIIA
III miejsce – Adam Janiszewski kl. VIIIB 

Dystans 1963 m (Bieg rodzinny)
I miejsce - p. Adrian Kowalczyk ze Świdna
II miejsce - p. Ryszard Kowalczyk z Oleszna
III miejsce – p. Dariusz Kowalczyk ze Świdna

 

                        W skład Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie wchodzą: Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej Olesznie oraz Samorządowe Przedszkole w Olesznie