W związku ze zbliżającym się Dniem Patrona szkoły Klub 4 – H „ Olszynki” pod opieką p. Marioli Kamińskiej i p. Andrzeja Kowalczyka oraz p. Aldony Kowalczyk – opiekuna Samorządu Uczniowskiego zorganizowali w dniu 9 lutego wieczornicę pt. „Armia Krajowa w poezji, pieśni i filmie”.
Celem spotkania było przypomnienie podstawowych informacji o Armii Krajowej - najważniejszych dat, nazwisk i pseudonimów Komendantów Głównych, najważniejszych akcji AK, podstawowych informacji o Powstaniu Warszawskim, pieśni i poezji patriotycznych.
Dziś, gdy żyjemy w wolnej Polsce, pieśni te rozgrzewają w nas miłość do ojczyzny, są pamiątką po ludziach, którzy oddali życie za wolną Polskę, dlatego powinniśmy je pielęgnować. Wszyscy wspólnie zaśpiewaliśmy: „Wojenko, wojenko”, „Żeby Polska była Polską”, „Ułani , ułani”, „Polskie kwiaty”, „Armia Krajowa”, „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Deszcz jesienny deszcz”. Recytowaliśmy także wiersze: „A jeżeli padnę”, „Armio Krajowa", „Do młodych", „Mój kraj", „Tak bardzo tego pragnę" - opowiadające głównie o bohaterskiej walce i składające hołd poległym żołnierzom Armii Krajowej.
Podczas wieczornicy obejrzeliśmy film pt. „Akcja pod Arsenałem” - ukazujący opartą na autentycznych wydarzeniach historię trzech harcerzy: Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”,Jana Bytnara „Rudego” i Macieja Dawidowskiego „Alka”, walczących w Szarych Szeregach przeciwko niemieckim okupantom. Zobaczyliśmy, jak w momencie wybuchu II Wojny Światowej zachowują zimną krew i schodzą do konspiracji. Autor „Kamieni na szaniec” Aleksander Kamiński pokazał, jak młodzi ludzie radzili sobie z ciężką pracą, miłością, harcerstwem i działaniem na rzecz niepodległej Polski i jak bliska stawała się im dewiza „Pięknie żyć i pięknie umierać".
Zorganizowaliśmy również konkurs znajomości pieśni patriotycznych i żołnierskich. Zwycięzcom – Zuzannie Kowalczyk, Gabrieli Rogali oraz Katarzynie Szczepańskiej nagrody wręczyła pani dyrektor Zofia Marcinkowska.
Aby uczcić pamięć poległych żołnierzy Armii Krajowej zapaliliśmy znicze pod tablicą pamiątkową poświęconą żołnierzom.
Wieczornica była dla wszystkich uczestników piękną lekcją historii. Przybliżyła nam losy tych, którzy walczyli za wolność naszej Ojczyzny i oddali za nią życie. Ziściły się słowa Zbigniewa Kabaty: „Nas nie stanie, lecz Ty nie zginiesz. Pieśń cię nie weźmie, legenda przechowa. Wichrem chwały w historię popłyniesz. Armio Krajowa”.
KLUB 4- H „ OLSZYNKI”