„Smerfy” i „Krasnale” powitały Wiosnę
Marzanno, Marzanno
już nie chcemy ciebie,
niech świeci nam słonko
na wiosennym niebie.
Marzanno, Marzanno
zabierz z sobą lody,
chcę cieszyć się wiosną
póki jestem młody.
E. Romaniec - Zawadzka.
Topienie Marzanny to najstarszy obrzęd słowiański. Historia tej słomianej lalki sięga czasów Słowian Zachodnich i wiąże się z boginią słowiańską, która symbolizowała zimę i śmierć. Ponadto uosabiana była z wszelkim złem i nieszczęściem. W celu przywołania lepszego jutra w czwartą niedzielę Wielkiego Postu palono lub topiono słomianą lalkę odzianą w białe płótno i przyozdobioną kolorowymi wstążkami.
21 marca, a więc w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie postanowiły na dobre pożegnać się z zimą. Pomimo białej i wietrznej aury wspólnie z wychowawcami: panią Spurek Małgorzatą i panią Michałek Justyną wybrali się na spacer z kolorową Marzanną, którą dzień wcześniej wspólnie wykonali. Ze śpiewem na ustach i wielkim podekscytowaniem patrzyli, jak płomienie ognia trawią „zimową pannę”. Większość z nich po raz pierwszy spotkała się z tradycją palenia Marzanny w celu przywoływania wiosny.
Uśmiechy na zmarzniętych buziach i nieustanne rozmowy o tym wydarzeniu potwierdzają, że dzieci w wieku przedszkolnym cechuje ciągłe poszukiwanie wiedzy, którą w bardzo dużym stopniu umożliwia właśnie edukacja przedszkolna.
Mamy nadzieję, że wołanie naszych milusińskich zostało wysłuchane i Pani Wiosna już czeka za rogiem.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
Nauczycielki oddziałów przedszkolnych