Get Adobe Flash player

Klasa trzecia wiła wianki

Wieniec, wianek to kolisto upleciona wiązanka z kwiatów lub ziół. Tradycyjnie wianki noszone były przez dziewczęta i niezamężne kobiety, stąd stały się symbolem niewinności.

W dzisiejszych czasach wianek jest elementem często nam towarzyszącym przy różnych okazjach. Biały wianek jest elementem stroju dziewczynek przystępujących do Pierwszej Komunii. Zakłada się go również do strojów ludowych, np. krakowskiego. Tradycyjnym obyczajem jest puszczanie wianków w Noc Świętojańską. Popularnym stało się również ozdabianie drzwi w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Wianki wije się też na Święto Zmarłych zamiast tradycyjnej wiązanki.

Odpowiednio przyozdobione wianki mogą stanowić efektowny element dekoracyjny przy okazji innych świąt. Dziewczynki od najmłodszych lat chętnie przyozdabiają swoje głowy wianeczkami witymi z przeróżnych kwiatów. Dlatego warto nabyć tę umiejętność.

W czwartek 6 czerwca klasa III a wraz z wychowawczynią p. Teresą Siwek podjęła się pierwszej próby wicia wianków. Naukę tej umiejętności powiązano z okresem ostatniego dnia Oktawy Bożego Ciała, kiedy to według tradycji w katolickich kościołach święci się wianki z ziół i kwiatów. Uczniowie wykonali piękne kompozycje z zerwanych wczesnym rankiem roślin.

Wicie wianków może być przyjemne. Ludowe obyczaje stają się pretekstem do dobrej zabawy, a jednocześnie podtrzymują kultywowanie naszych tradycji narodowych.

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ