Get Adobe Flash player

Gdy atakuje pies

Pozycja żółwika - jeden ze sposobów uniknięcia groźnych obrażeń w czasie ataku psaKażdy pies, nawet łagodny, zaskoczony gwałtownym ruchem człowieka, może zaatakować. Jak uniknąć spotkania z jego ostrymi kłami ?

Nie wchodź na teren psa.

Na podwórku pies jest stróżem, broni swojego terenu, a każdego, kto nań wtargnie, traktuje jak wroga. Dla psa nie ma wtedy znaczenia czy jest to dziecko czy osoba dorosła, będzie się starał za wszelką cenę odpędzić intruza z powierzonego mu terenu. Uczul więc swoje dziecko, aby nigdy nie wchodziło za cudze ogrodzenie, aby nie skracało sobie drogi do domu przechodząc przez cudzą posesję, czy ogród. Naucz je, że tabliczki "Tutaj ja pilnuję" lub "Uwaga, zły pies" trzeba traktować bardzo poważnie.

Nie prowokuj psa.

Naturalne zachowanie dziecka często prowokuje psa do ataku. Dzieci, biegając, wymachując rękami lub przedmiotami, krzycząc swoimi piskliwymi głosami przypominają psu ofiarę, którą trzeba gonić i zdobyć. Trzeba pamiętać o tym, że pies, mimo iż jest zwierzęciem udomowionym, nadal w swojej psychice ma zakodowany instynkt łowiecki, który poprzez dziwne i zaskakujące zachowanie dziecka może zostać wyzwolony.

Nie drażnij czworonoga.

Dzieci, nie zdając sobie sprawy ze swojego zachowania, często specjalnie wyzwalają u psa agresję. Uderzając w ogrodzenie, rzucając w psa różnymi przedmiotami doprowadzają zwierzę do wściekłości. Zwierzę traktowane w taki sposób staje się niebezpieczne nie tylko dla tych, którzy bezpośrednio je drażnią, może agresywnie reagować na każde inne dziecko, które znajdzie się w jego pobliżu.

Twój pies też może być groźny.

Pies otrzymany na gwiazdkę czy urodziny, traktowany jest przez dzieci często jako zabawka. Ujeżdżają go, wkładają mu palce do oczu, ciągną za ogon, szczypią. Cierpliwość psa jest jednak ograniczona. Nawet najbardziej przyjacielski zwierzak może ją w końcu stracić. Rodzice muszą więc zakazać dziecku takich zabaw, a także bacznie obserwować, jak zachowuje się pies. Gdy zaczyna warczeć, niegroźnie kąsać należy się tym szybko zainteresować, odseparować psa od dziecka i udać się z nim do lecznicy dla zwierząt. Może pies jest tylko chory i dziecko bawiąc się z nim sprawia mu ból. Gorzej, gdy pies ma zachwianą psychikę. Takich sygnałów nie wolno więc bagatelizować ani zapewniać dziecka, że ze strony psa nic mu nie grozi.

W żadnym wypadku nie wolno też przeszkadzać psu, który je. Nie można go wtedy głaskać ani zachęcać do zabawy. Na wyciągniętą rękę może reagować atakiem, będzie myślał, że chce mu się zabrać pożywienie.

Pamiętajmy również, że nie można sięgać po kość, którą pies gryzie, ani po miskę, z której je, żeby dołożyć kolejną porcję jedzenia.

 

Praktyczne rady, jak zachować się gdy zaatakuje Cię pies

  1. Musisz koniecznie mieć zwróconą twarz w stronę psa. Widzisz wówczas gdzie Cię zaatakuje.
  2. Staraj się zachować spokój, nie krzycz i nie uciekaj, spokojnie, powoli spróbuj oddalać się w bezpieczne miejsce.
  3. Pomiędzy siebie a pysk psa włóż jakikolwiek niesiony przez siebie przedmiot. Może to być parasol, laska, teczka, radio, kurtka lub inna część odzieży owinięta wokół ręki. Gdy jedziesz rowerem wykorzystaj go jako osłonę.
  4. Jeśli akurat nic nie niesiesz a pies przypuścił niespodziewany atak - nadstaw psu którąś rękę.
  5. Nie pozwól, by pies zaatakował twoje nogi. Gdy się przewrócisz celem ataku może zastać Twoja szyja i twarz.
  6. Jeżeli atakujący pies jest duży i masywny stań w wykroku do przodu tak, by impet jego uderzenia nie przewrócił Cię.
  7. Jeśli Cię jednak przewróci przyjmij pozycję embrionalną i rękami ochraniaj szyję i twarz.
  8. Gdy Cię ugryzł i ciągle atakuje, spróbuj go silnie kopnąć kolanem w klatkę piersiową albo silnie uderzyć w nos.
  9. Gdy zaatakowała Cię sfora psów postaraj się:
    • zlokalizować psa przywódcę,
    • mówiąc spokojnie do psów oddalaj się rozglądając się jednocześnie za jakimś bezpiecznym miejscem.
  10. Jeśli ugryzł Cię pies i uciekł postaraj się zapamiętać jego wygląd, ewentualnie wygląd jego właściciela.
  11. Staraj się zlokalizować posesje, miejsce, z którego pies wyszedł.
  12. Natychmiast zwróć się po pomoc i poradę do lekarza medycyny.

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ