Get Adobe Flash player

 

Dzień Ziemi 2023

„Z miłości do siebie samego troszcz się
o człowieka, zwierzęta, rośliny, wody i powietrze,
aby ziemia nie została ich pozbawiona”
Święty Franciszek z Asyżu – PATRON EKOLOGÓW

Piosenka pt. „Błękitna planeta” w wykonaniu dzieci sześcioletnich z grupy p. Małgorzaty Spurek wprowadziła nas w obchody tegorocznego Światowego Dnia Ziemi. To święto jest obchodzone obecnie w 192 krajach przez ponad miliard ludzi. Po raz pierwszy Dzień Ziemi świętowano 22 kwietnia 1970 roku w Stanach Zjednoczonych. W Polsce Dzień Ziemi świętowano po raz pierwszy w 1990 roku. W jednym z wierszy czytamy: „ …W każdym zakątku Święto Ziemi czcimy, bo jej przyrodę niezwykle cenimy. Jednakże niekiedy bywa, iż człowiek zapomina, jak ważne są zielone lasy i zdrowe zwierzęta i o ich potrzebach, niestety, nie pamięta. Jesteśmy integralną częścią Ziemi, Ziemia obejdzie się bez nas, my bez niej - niestety NIE!” W dniu Święta naszej planety - Ziemi klasa V na apelu przedstawiła całej społeczności szkolnej, ekologiczną scenkę teatralną pt. „Dbajmy o naszą Ziemię”. W tej opowieści o Ziemi wystąpiły między innymi cztery żywioły: woda, powietrze, ogień i ziemia.

  • powietrze, choć go nie widać to dzięki niemu możemy oddychać,
  • ogień jest iskierką z ogniska lub strasznym pożarem palącym wszystko i to on także oświetla drogę w ciemności,
  • woda jest kroplą , która częścią jest przyrody. Może być morzem głębokim lub rzeką o brzegu szerokim,
  • Ziemia – jest jedyna. Dziś RATUNKU woła!: przed górą śmieci, brudem lasów i rzek, kwaśnym deszczem, chemią i wieloma innymi niebezpieczeństwami jeszcze.

A zatem do wszystkich wołamy: „Ziemię mamy tylko jedną. Ziemię piękną. Ziemię cierpliwą. Ziemię jedyną .Nikt jej nie powtórzy”.
W naszej szkole tradycją jest, że przed Dniem Ziemi odbywa się szkolny konkurs ekologiczny o tytuł „Szkolny Ekolog - 2023”. W tym roku do konkursu przystąpiły
klasy IV – VI.
Oto jego wyniki:
Tytuł „Szkolny Ekolog – 2023” zdobył: Antoni Mikołajczyk z klasy IV
drugie miejsce zdobyła: Małgorzata Kowalczyk z klasy V
trzecie miejsce zdobyła: Julia Piwońska z klasy VI
Nasza szkoła wzięła udział w V edycji akcji „Sprzątamy dla Polski. Celem tej akcji, jest nie tylko troska o środowisko naturalne swojej najbliższej okolicy, ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro. Patronat nad przedsięwzięciem objęli m.in. Prezes Rady Ministrów oraz Minister Edukacji i Nauki. Uczniowie z naszej szkoły wspólnie z wychowawcami posprzątali Górkę Lednicką w pobliżu naszej szkoły, taki „mały skrawek powierzchni naszej planety”. Okazuje się, że śmieci było sporo – zebrano 10 worków.


Anna Resiak

 

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ