Get Adobe Flash player

 

PAMIĘTAMY!!! 80 rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową

Uczniowie klasy czwartej Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie w dniu 14 lutego 2022 roku udali się na Cmentarz Parafialny w Olesznie i zapalili znicze:
- na mogiłach żołnierzy Armii Krajowej, którzy zginęli w walkach toczonych na Ziemi Włoszczowskiej, między innymi pod Chotowem,
- pod pomnikiem pamięci żołnierzy AK poległych za Ojczyznę ,
- na Symbolicznym Grobie „NURTA” Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego,

W tym dniu znicze zapalono również pod:
- tablicą pamiątkową na budynku szkoły,
- pomnikiem przy ul. Przedborskiej,
- pomnikiem i grobie
- pomnikiem w Chotowie.


Dla społeczności Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie, dzień 14 lutego to również Święto Patrona Szkoły. Należy przypomnieć, że Szkole nadano imię – Armii Krajowej w dniu 13 października 1991 roku.
W tym roku Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej włączyło się również w rocznicowe obchody przemianowania Związku Walki Zbrojnej(ZWZ) w Armię Krajową(AK). I tak w sobotę, to jest 12 lutego 2022r. Cmentarz Parafialny w Olesznie odwiedzili żołnierze z 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „NURT” i zapalili znicze pod pomnikiem pamięci żołnierzy AK, na mogiłach żołnierzy AK i Symbolicznym Grobie „NURTA” oraz pod pomnikiem w Chotowie.
Warto zapamiętać fakty z historii powstania Armii Krajowej:
• 27 września 1939 roku - zawiązana zostaje pierwsza ogólnopolska organizacja konspiracyjna, podporządkowana Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej – Służba Zwycięstwu Polski (SZP).
27 września uroczyście obchodzimy w Polsce Dzień Polskiego Państwa Podziemnego, święto żołnierzy AK,
• Służba Zwycięstwu Polski(SZP) uległa szybko przekształceniu w Związek Walki Zbrojnej(ZWZ),
• 14 lutego 1942 roku dokonano zmiany nazwy Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową, która …„ pozostała tą samą podziemną armią co wcześniej, tylko że ciągle rosnącą w siłę i coraz sprawniej działającą” – tak powiedział w jednym z wywiadów prof. Andrzej K. Kunert.
Mówiąc potocznie możemy stwierdzić, że 27 września przypadają urodziny Armii Krajowej zaś 14 lutego imieniny. W całym okresie istnienia Armii Krajowej od 27 września 1939 roku do 19 stycznia 1945 roku była to armia Rzeczypospolitej Polskiej, uznawana za część regularnych Polskich Sił Zbrojnych.

Anna Resiak

 

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ