W niedzielę, tj. 20 marca 2016 r. w Czarncy odbyły się uroczystości związane z obchodami 72 rocznicy bitwy na Zwierzyńcu.
Na budynku Szkoły Podstawowej im. Stefana Czarnieckiego w Czarncy od 18 marca 1984 r. jest tablica pamiątkowa ku czci poległych podczas tej bitwy partyzantów Armii Krajowej.
W tej uroczystości naszą społeczność szkolną reprezentował poczet sztandarowy w osobach: chorąży – Kamil Lichosik i asysta – Natalia Łyczak i Alicja Sobczyk. Opiekę nad uczniami z naszej szkoły sprawowała p. Anna Resiak.
Koło ŚZŻAK w Olesznie reprezentowali: chorąży – Jan Mazur i asysta – Czesław Kowalczyk i Jerzy Stolarczyk.
Po powitaniu gości przez panią dyrektor Szkoły Podstawowej im. Stefana Czarnieckiego w Czarncy głos zabrał starosta powiatu włoszczowskiego p. Jerzy Suliga. Następnie odbył się apel poległych, po którym złożyliśmy kwiaty pod tablicą pamiątkową na budynku szkoły. Z uwagą obejrzeliśmy montaż słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Stefana Czarnieckiego w Czarncy.
Oto kilka faktów o bitwie na Zwierzyńcu, które warto zapamiętać.
Bitwę na Zwierzyńcu stoczoną w dniu 19 marca 1944 roku poprzedziła akcja partyzantów z byłego obwodu Batalionu Partyzanckiego Armii Krajowej pod dowództwem porucznika „Marcina” – Mieczysława Tarchalskiego. Jej celem było:
- aresztowanie trzech niemieckich konfidentów: Abla, Gramzego i Kluczyńskiego,
- zarekwirowanie większych ilości towarów z niemieckich sklepów i magazynów,
- zniszczenie dokumentacji kontyngentowej w magistracie,
- pokazanie, że nawet w większych skupiskach Niemcy nie mogą czuć się bezpiecznie.
Akcja przebiegała zgodnie z planem. Partyzanci ostrzelali siedzibę miejscowej żandarmerii w budynku Starostwa przy ul. Koniecpolskiej, zniszczyli akta i spisy administracyjne, ukarali chłostą kilku miejscowych urzędników współpracujących z Niemcami oraz zabrali towary z magazynów i sklepów niemieckich. Po jej zakończeniu całe zgrupowanie rozeszło się w ustalonych wcześniej kierunkach, m.in. do Kluczewska, Kurzelowa, za Pilicę i w kierunku Oleszna, zabierając ze sobą skonfiskowane towary i złapanych konfidentów.
Jedna z grup partyzanckich pod dowództwem porucznika Zenona Siudy pseudonim „Wolt” przybyła na gajówkę Zwierzyniec. Niestety, ppor. „Wolt” popełnił błąd, nie ubezpieczając należycie swojego oddziału. Dodatkowo z 18 na 19 marca 1944 r. spadł świeży śnieg i wycofujące się grupy pozostawiły po sobie wyraźne ślady. Wcześnie rano Niemcy udali się na Zwierzyniec i całkowicie zaskoczyli śpiących partyzantów.
W wyniku nierównej walki grupa „Wolta” została rozbita. Partyzanci, którzy zginęli to:
- ppor. Zenon Siuda „Wolt”
- ppor. Kazimierz Skowron „Mewa”
- pchor. Marian Krynicki „Kozak”
- plut. Edward Stajszczyk „Zamek”
- kpr. Stanisław Cieślak „Czajka”
- strz. Marian Barski „Zenon”
- strz. Stanisław Dudziński „Orzeł”
- strz. Stanisław Łaskawski „Cis”
- strz. Stanisław Struski „Długi”
- strz. Antoni Pilarski „Słoneczny”
- strz. Józef Grabowski „Błyskawica”
- strz. Kazimierz Podczasik „Czarny”
- strz. Roman Czarnecki „Wrzos”
- strz. Józef Włodarczyk „Żuk”
- strz. Aleksander Szczerba „Leśniewski”
- strz. N.N. „Dąb”
Zwłoki poległych partyzantów Niemcy załadowali na wozy i jeżdżąc z nimi po rynku we Włoszczowie próbowali się dowiedzieć od mieszkańców czy znają zabitych. Po kilku dniach ciała poległych partyzantów kazali pochować na Cmentarzu Żydowskim, skąd w 1945 roku ekshumowano ich zwłoki i przeniesiono na Cmentarz Parafialny we Włoszczowie.
Uroczystość zakończyła Msza Święta w Kościele Parafialnym w Czarncy w intencji pomordowanych partyzantów na Zwierzyńcu.
Uczestnicy z Oleszna biorący udział w obchodach
72 rocznicy bitwy na Zwierzyńcu