Tegoroczne obchody Święta Patrona Szkoły odbyły się we wtorek, 21.02.2017 r. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele lokalnego środowiska kombatanckiego.
Wśród gości znaleźli się także: Wójt Gminy Krasocin p. Ireneusz Gliściński, Radny Gminy Krasocin p. Antoni Drej, Radny powiatu włoszczowskiego p. Łukasz Karpiński oraz przedstawiciele Rady Rodziców- p. Ewa Kowalczyk i p. Ewa Wdowiak.
Obchody rocznicowe rozpoczęły się od uroczystego wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania w podniosłym nastroju hymnu Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zapalili znicz pod tablicą pamiątkową szkoły. Zabierając głos, p. Dyrektor Zofia Marcinkowska powitała serdecznie wszystkich zaproszonych gości, przybliżając wydarzenia sprzed 75 lat, związane z utworzeniem Armii Krajowej i jej trudnymi losami w walce o utracaną wolność Ojczyzny. Kolejnym punktem programu była uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klas: IV b i VI szkoły podstawowej oraz klas: I i II gimnazjum, pod kierunkiem p. Brygidy Jasnos, p. Bogusławy Tkaczyk-Omasta oraz p. Małgorzaty Stolarczyk, które zadbały również o dekorację. Mottem przewodnim zaprezentowanego występu były słowa wiersza ppłk. Zbigniewa Kabaty: „Wichrem chwały w historię popłyniesz, Armio Krajowa(…)”. Uczniowie wierszem i pieśnią zobrazowali żołnierską walkę o upragnioną wolność Ojczyzny. Pojawiające się w tle slajdy prezentacji jeszcze bardziej podkreślały patriotyczny nastrój uroczystości.
Wzorem ubiegłego roku obchody Święta Patrona wzbogacone zostały o konkurs wiedzy o Armii Krajowej i znajomości pieśni patriotycznych i żołnierskich. W turnieju wystartowało 5 zespołów w kategorii: Szkoła podstawowa oraz 3 zespoły w kategorii: Gimnazjum. Konkurs wiedzy przebiegał według formuły wypracowanej w ubiegłym roku i polegał na udzieleniu odpowiedzi na cztery wylosowane pytania oraz odgadnięciu przez każdy zespół tytułów dwóch utworów muzycznych. Udzielającym odpowiedzi towarzyszyły ogromne emocje. Jednak największe poruszenie wśród uczestników konkursu jak i widzów wywołała gra na żywo wylosowanych utworów muzycznych. Tego trudnego zadania podjął się nasz znakomity gość p. Ireneusz Gliściński. Ponieważ każdy zespół musiał odgadnąć tytuły 2 zagranych utworów, stworzyło to możliwość wysłuchania na żywo aż 16 utworów muzycznych wylosowanych przez uczestników konkursowych zmagań. Największe wrażenie na słuchaczach wywarły takie utwory jak: „Biały Krzyż”, „Ojczyzna ma”, „Polskie Kwiaty”, „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”, „Hej, chłopcy bagnet na broń”. Profesjonalizm i ekspresja w wykonaniu tych pieśni sprawiły, że cała widownia poczuła się jak na prawdziwym koncercie. Ponadto, uczniowie mieli okazję dostrzec różnicę między słuchaniem muzyki odtwarzanej z płyt, a wykonywanej na żywo i docenić walory tej drugiej . Z pewnością to doświadczenie zachęci ich do częstszego obcowania z muzyką, nie tylko poprzez odsłuchiwanie jej na urządzeniach multimedialnych, ale także na koncertach.
Konkurs prowadziła Dyrektor Zofia Marcinkowska, a nad jego przebiegiem czuwała komisja w składzie: p. Ryszard Kowalczyk, p. Brygida Jasnos, p. Aldona Kowalczyk.
W kategorii: Szkoła podstawowa I miejsce zajął zespół z klasy IV b w składzie: Igor Piec, Patrycja Kościołek, Laura Zapała. Natomiast w kategorii: Gimnazjum zwyciężył zespół uczniów z klasy I a w składzie: Piotr Lichosik, Karol Siwek, Piotr Szymon Lichosik. Laureaci oraz wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody z rąk p. Wójta i p. Dyrektor. Nagrodzeni z entuzjazmem odbierali: pendrive’y, albumy książkowe oraz gry edukacyjne dotyczące bitwy pod Chotowem.
Kolejny raz przekonaliśmy się, że patriotyczne uroczystości nie zawsze muszą być smutne i melancholijne, ale mogą być także przeżywane w sposób radosny i napawający optymizmem.
Sponsorami nagród byli:
• Wójt Gminy Krasocin – p. Ireneusz Gliściński,
• Radni powiatu włoszczowskiego: p. Rafał Pacanowski, p. Łukasz Karpiński,
• Sołtys Woli Świdzińskiej- p. Magdalena Szklarz.